– To skandal, zwykłe chamstwo i nic więcej. Nie ma to nic wspólnego z kulturą – mówi wzburzona pani Alina z Dąbrowy Górniczej. O co chodzi? O sprzedaż biletów na tegoroczną edycję Dąbrowskiego Festiwalu Kultury ZagłębieWood, którą organizuje Pałac Kultury Zagłębia.

W październiku Dąbrowa Górnicza po raz kolejny stanie się ważnym punktem na mapie wydarzeń kulturalnych w województwie śląskim. Spektakle teatralne, koncerty muzyczne, spotkania autorskie, podróżnicze, wystawy i seanse filmowe – to wszystko składać się będzie na szóstą edycję ZagłębiaWood. W tym roku, w dębowym mieście wystąpią m.in. Maja Koman, Tymon Tymański, Piano.PL i Micromusic. Ponad dwadzieścia festiwalowych imprez zagości w Pałacu Kultury Zagłębia, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Miejskim „Sztygarka” i klubie Komitywa.

Część wydarzeń jest bezpłatna, z kolei na pozostałe bilety kosztują 20 zł. To bardzo dobra cena. Problem jednak w tym, że bilety na najbardziej atrakcyjne wydarzenia udostępniono do sprzedaży w internecie w czasie, kiedy jest najmniejszy „ruch”, czyli o godzinie 4 rano. Bilety na spektakl „Bóg mordu”, udostępnione o tej godzinie 11 września, rozeszły się w kilka minut. Co ciekawe, nie podano wcześniej dokładnej godziny sprzedaży internetowej. Kilkadziesiąt biletów można było nabyć w kasie PKZ, ale i te rozeszły się bardzo szybko. No i zawrzało.

– To skandal, zwykłe chamstwo. Po prostu bilety na ciekawsze wydarzenia wykupili „uprzywilejowani”. Rzekomo PKZ nie podał godziny sprzedaży biletów. Jak to się stało, że o 4 nad ranem w kilka minut wykupiono kilkaset biletów – mówi wzburzona pani Alina.

– Chyba pracownicy PKZ wzięli przykład z naszych parlamentarzystów i pracują po nocach. Na stronie widniała informacja, że bilety będą w sprzedaży od 11 września. Kilka minut po godzinie 24:00 nie było ich jednak jeszcze w sprzedaży, z kolei o godzinie 9:00 rano były już wyprzedane. Kto był dobrze zorientowany, ten miał możliwość kupna biletów, ja takiej możliwości nie miałem. Szkoda, że nawet do kultury nie ma w Dąbrowie Górniczej sprawiedliwego dostępu – dodaje oburzony pan Marcin.

Odpowiadając na olbrzymie zainteresowanie biletami na spektakl „Bóg mordu”, Pałac Kultury Zagłębia podjął rozmowy z Teatrem 6. Piętro dotyczące ponownego wystawienia sztuki na deskach sali teatralnej PKZ. Niestety, nie udało się zorganizować drugiego spektaklu, ze względu na wcześniejsze zobowiązania aktorów w nim grających.

– Na wszystkie wydarzenia w ramach tegorocznej edycji festiwalu ZagłębieWood obowiązywały identyczne zasady i godziny sprzedaży. Chcieliśmy w ten sposób zapobiec sytuacji sprzed roku, kiedy to system biletowy uległ zawieszeniu z powodu zbyt dużej jednoczesnej liczby wejść na witrynę sprzedażową. Z tego też powodu Pałac Kultury Zagłębia nie praktykuje wcześniejszego podawania dokładnej godziny sprzedaży internetowej. Wspomniany spektakl cieszył się tak olbrzymim zainteresowaniem, że bilety dostępne w internecie rozeszły się w kilka minut. Pula kilkudziesięciu biletów na spektakl była udostępniona w kasie PKZ (nie była dostępna w systemie internetowym), ale również ta część została wyprzedana w kilkanaście minut. Jest nam bardzo przykro, że nie wszyscy zainteresowani widzowie będą mogli obejrzeć spektakl – poinformowała Małgorzata Majewska, dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia.

To już szósta edycja ZagłębiaWood. PKZ tłumaczy, że „z każdym rokiem zdobywa nowe doświadczenia”. Pozostaje więc mieć nadzieję, że w przyszłym roku sprzedaż biletów będzie zorganizowana w taki sposób, żeby obyło się bez niepotrzebnych kontrowersji.