Pomimo wsparcia wielu instytucji oraz mieszkańców, w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim wciąż brakuje m.in. sprzętu i odzieży ochronnej. Pracownicy apelują o pomoc i wsparcie.

Nieustanny wzrost liczby zakażonych oraz obecna sytuacja epidemiologiczna obnażyła wszystkie problemy polskiej służby zdrowia. W placówkach medycznych brakuje wszystkiego – ludzi oraz sprzętu, często tego podstawowego. Ministerstwo Zdrowia uspokaja jednak, że sprzęt dla szpitali jest i będzie dostarczany na bieżąco. Mimo to kolejne placówki apelują o pomoc.

– Sytuacja, jaka nas wszystkich spotkała, jest bardzo trudna. Obecnie, bazujemy na zapasach, które udało nam się zgromadzić. Jednak sytuacja bardzo szybko się zmienia. Dlatego apelujemy i kolejny raz bardzo prosimy o pomoc. Potrzebne są środki ochrony osobistej oraz wsparcie finansowe – mówią przedstawiciele Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Do apelu pracowników sosnowieckiej placówki dołączona została długa lista środków, które są im niezbędne w pracy, wśród nich: maseczki chirurgiczne; maseczki z filtrem FFP3 oraz FFP2, przyłbice ochronne, gogle oraz okulary ochronne, rękawiczki jednorazowe nitrylowe (każdy rozmiar), rękawiczki jednorazowe nitrylowe z długim rękawem, fartuchy ochronne, chirurgiczne nieprzemakalne, kombinezony ochronne jednorazowe, środki do dezynfekcji rąk i środki do dezynfekcji powierzchni, materiały higieniczne (mydła w płynie, ręczniki papierowe, chusteczki do dezynfekcji, papier toaletowy), koce medyczne i bakteriostatyczne, dozowniki łokciowe, termometry bezdotykowe, woda mineralna niegazowana 0,5 l oraz kubeczki jednorazowe do napojów.

Jak można pomóc?

Potrzebne środki ochrony osobistej można dostarczyć po wcześniejszym kontakcie z działem organizacyjnym (kontakt: Magdalena Kot, tel. 782 515 109, e-mail: mkot@szpital.sosnowiec.pl) lub z sekretariatem (Ewa Żmudzińska, tel. 32 41 30 111, e-mail: sekretariat@szpital.sosnowiec.pl). Natomiast wsparcie finansowe można przekazywać na konto szpitala: PKO BP 59 1020 2498 0000 8402 0025 7089.

– Dziękujemy za każdą złotówkę i każdy gest – mówią pracownicy szpitala. – Wasza pomoc pozwoli nam pomagać – dodają.

Wielki społeczny zryw

Zagłębiacy wykazują się hojnością i empatią. Wielu mieszkańców naszego regionu pomaga wedle swoich możliwości i umiejętności, To co ich łączy to chęć niesienia pomocy, tam gdzie jest ona teraz potrzebna. – To ważne, żebyśmy w tak trudnej sytuacji potrafili się zjednoczyć i pomóc, tak jak potrafimy. Obecnie lekarze nie maja wystarczającego zabezpieczenia, narażając tym samym siebie i pacjentów – mówią mieszkańcy Sosnowca.

Mieszkańcy na bieżąco odpowiadają na potrzeby szpitala i pracowników medycznych. Przykładem tych działań jest m.in. szycie maseczek ochronnych przekazywanych szpitalom, ale także wsparcie dobrym słowem czy wręczenie posiłków.

Ponadto, na popularnym portalu społecznościowym zakładane są grupy tematyczne. Członkowie takich grup, jak: Drukarze dla szpitali Śląsk i okolice, Sosnowiec szyje maseczki, Zamaskowani #stopcovid, Maska dla medyka czy Pomoc dla śląskich szpitali zrzeszają osoby przygotowujące i dostarczające w bezpieczny sposób dary dla służby zdrowia.

W pomoc zaangażowali się też sosnowieccy radni, w tym Damian Żurawski, Grzegorz Mentel, Tomasz Niedziela czy Łukasz Litewka. Ten ostatni zorganizował m.in. zbiórkę społeczną na respirator dla mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego.

Skomentuj przez Facebook

71 KOMENTARZE

 1. A dlaczego właściciel szpitala nie zadbał o wystarczające finansowanie? A dlaczego ten szpital od lat ma dziesiątki milionów długu? Już nawet ta uwielbiana TVN pokazała sytuację pacjentów szpitala miejskiego w Sosnowcu, oczywiście z narracją dla naiwnych, że to jest sytuacja służby zdrowia, a nie wieloletnie zaniedbanie właściciela szpitala w Sosnowcu. Każdy przytomny wie kto za to co się w tym szpitalu jest odpowiedzialny! A z innej strony, w jaki sposób personel medyczny wykorzysta maseczki szyte chałupniczo z prześcieradeł?

  • Trudno to wszystko zrozumieć – dopiero co przy okazji innych newsów o tym i innych szpitalach, kategorycznie władze i instancje samorządowe stanowczo odpierały zarzuty że coś jest źle, że czegoś brakuje i robota jest źle zorganizowana. GDZIE JEST GRANICA POMIĘDZY PRAWDĄ A PROPAGANDĄ?
   Gdzie idą te spontanicznie szyte w milionach, maseczki, na co poszedł ten milion z samorządu?

  • Zapytaj PiS-oskiego rządu dlaczego Agencja Rezerw Materiałowych zamiast zabezpieczyć środki ochrony (mieli ponad dwa miesiące zanim wirus dotarł do Polski) skupowała węgiel. Dlaczego NFZ nie zabezpieczył środków (prezes pojechał na wakacje). Dlaczego rząd przez ponad 2 miesiące nie zrobił nic po tym jak stwierdził, że jesteśmy gotowi na każda ewentualność.

   • K..wa amy się pytać Rządu, NFZ, Agencji Rozwoju o wodę mineralną i kubeczki do picia w miejskim szpitalu??? Zmierz sobie gorączkę!!!

 2. Serdecznie współczuję całemu personelowi szpitala miejskiego w Sosnowcu oraz osobom które tam trafiają o pomoc. Parę dni temu Pan Prezydent Chęciński drwił z otrzymanej pomocy pisząc „czy się śmiać czy płakać”. Wyszło że król jest nagi. Przecież w UM wprost jest napisane że UM Sosnowca dba o nasze zdrowie w tym w zakresie epidemiologicznym. Zatem skąd te zaniedbania? Sprawa jest bardzo poważna gdyż dotyczy nie tylko potrzebujących a może w pierwsze kolejności służby medycznej. Czy 14 osób zarażonych to nie pokłosie tych zaniedbań?

  • A mnie nie żal personelu tego szpitala – był to jeden z nielicznych szpitali który nie potrafił opanować kolejności przyjęć pacjentów np. do przychodni. Mimo określania terminów i godzin wizyt u lekarzy, pacjenci kłócąc się pod drzwiami lekarza czekali na przyjęcie.

 3. Po co we wszystko mieszać Chęcińskiego? Fanka nie jestem, ale nie zarządza szpitalami w całej Polsce, a tam też jest ciężka sprawa. To raczej wynik tego co się teraz dzieje i polskiej służby zdrowia która zapewnia, że wszystko mamy i wszystko będzie

  • To nie tak. Każdy odpowiada za porządek u siebie i nie wplątuje innych jako winnych lub współwinnych bałaganu w swoim domu.

  • Przecież opozycja się chwali, że ostrzegali rząd przed sytuacją w Chinach itd itd. I chcesz mi teraz powiedzieć że zrobili kompletnie NIC, by być mądrzejszym przed szkodą.
   Taka prawda, że za kondycje tego szpitala odpowiada politycznie Prezydent (mógł zawsze ograniczyć inwestycje w stadion na rzecz szpitala)

   PS. Panowie radni nie róbcie wiochy i chociaż paletę papieru toaletowego kupcie…(dla Gdańska pieniażki były?? )

  • Za setki tysięcy zarażonych i dziesiątki tysięcy zmarłych we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Niemczech też odpowiada PiS? Kobieto, ten szpital którego waścicielem jest miasto, od wielu lat jast niedofinansowany i zadłużony pou uszy, przypominam, że. Prezydentem miasta od 5 lat jest Chęciński, to kto Twoim zdaniem odpowiada za stan szpitala w Sosnowcu? W apelu wyraźnie prośba jest o pieniądze. A może niech Chęciński wzorem piłkarzy Zagłębia też zrzeknie się na czas epidemii połowy pensji wypłacanej z podatków sosnowiczan, którzy teraz nie mają się gdzie leczyć i niech przekaże na szpital, niech zachęci do tego samego radnych, to będą dziesiątki tysięcy miesięcznie!

  • Po co mieszać Chęcińskiego we wszystko???
   Cóż za głupie pytanie a odpowiedź niezwykle prosta dla tych co obserwują życie miasta w ostatnim okresie.
   Każdy temat, każda sprawa, każde miejskie wydarzenie, mimo zatrudniania we władzach miejskich i samorządowych, dziesiątków urzędników – zawsze do wszystkiego i wszędzie pcha się osobiście Chęciński.
   Więc chyba lubi być wszędzie i kocha tzw. parcie na szkło

 4. Artykuł 29a o samorządzie gminnym (ślubowanie)zawiera słowa (dla dobra mieszkańców gminy). Jeżeli te braki w szpitalu miejskim są dla dobra mieszkańców gminy,to ja dziękuję i nie skorzystam z nich.

  • Przypinam, że rząd PiS przekazał już 4 mld na TVPiS. To tyle ile wzrosło zadłużenie szpitali przez 3 lata ich rządów. Przez 5 lat rządów PiS mamy najwyższą śmiertelność od 30 lat, zamykane są odziały i całe szpitale, liczba karetek spadała 1/3 (mają więcej limuzyn niż karetek w całym kraju), aparatura za 300 mln do leczenia nowotworów stoi niemal nieużywana a Polacy jeżdżą za granicę leczyć się za własne pieniądze na identycznym uradzeniu… I przede wszystkim przypominam, ze PiS-owski rząd ponad 2 miesiące temu zapewniał, że jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz. Kilka dni po pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce prawda wyszła na jaw.

   • Przypominasz? A te dane to z der Onet, WSI24, czy z du..y? Chociaż to na jedno wychodzi. Wrzucisz linka z tymi sensacjami? A nie dowiedziałeś sie tam też o tym, że Kaczyński na śniadanie zjada niemowlęta? Co te bzdury mają wspólnego z wyrzuceniem pieniędzy na zabawę w Gdańsku?

   • To jest artykuł o szpitalu miejskim w Sosnowcu a nie polityce .Twoja wiedza opiera się na propagandzie obcej stacji TVN reprezentującej obce Polsce cele.
    Podyskutuj o konkretnie opisanej sprawie .

    • I tu Cię zaskoczę, nie oglądam TVN. Dla pewności dodam też, że nie czytam wyborczej.
     Ależ mówimy o sprawie sosnowieckiego szpitala i wszystkich szpitali. Wszędzie są braki bo PiS nie zrobił zapasów, kiedy to jeszcze było możliwe a miał 2 miesiące.
     W Polsce mamy najwyższy na świecie odsetek zakażonych pośród personelu medycznego a wiceminister zdrowia, w sytuacji gdy są problemy z podstawowymi środkami ochrony, bezczelnie obwinia pracowników szpitali o nieostrożność.
     I słowa premiera z dzisiejszego przemówienia w sprawie środków ochrony, dosłowny cytat „Dzisiaj mamy tego sprzętu cały czas jeszcze za mało”

     • Szpital w Sosnowcu nawet ma braki z wodą. Co ma wspólnego rząd z samorządem który to odpowiada za braki? Nie mieszaj polityki . Odpowiedz na proste pytanie, kto przeprowadza zamówienia dla szpitala miejskiego rząd czy samorząd? Odpowiedz jest oczywista.

    • Ależ ja piszę na temat. To cytat z wpisu Szpitala na FB:
     „Obecnie, bazujemy na zapasach, które dzięki Wam i wsparciu Urzędu Miasta udało nam się zgromadzić”.
     Jak widać UM, prywatne firmy i obywatele zaopatrują szpital. Gdzie jest rząd i pieniądze z naszych podatków? Kasa poszła na TVPiS i to w takiej sytuacji.
     Ty skupiłeś się jedynie na wodzie, która jest na samym końcu długiej listy i zrobiłeś to w celach politycznych (przy czym chodzi o wodę mineralną, której dostarczenia nie ma w obowiązku gospodarza szpitala):
     maseczki chirurgiczne; maseczki z filtrem FFP3 oraz FFP2;
     przyłbice ochronne, gogle oraz okulary ochronne;
     rękawiczki jednorazowe nitrylowe (każdy rozmiar);
     rękawiczki jednorazowe nitrylowe z długim rękawem;
     fartuchy ochronne, chirurgiczne nieprzemakalne;
     kombinezony ochronne jednorazowe;
     środki do dezynfekcji rąk i środki do dezynfekcji powierzchni;
     materiały higieniczne (mydła w płynie, ręczniki papierowe, chusteczki do dezynfekcji, papier toaletowy);
     koce medyczne i bakteriostatyczne;
     dozowniki łokciowe;
     termometry bezdotykowe;
     woda mineralna niegazowana 0,5 l;
     kubeczki jednorazowe do napojów.
     Tak, Chęciński mógłby zrobić więcej i walczymy o to publicznie naciskając na niego samego i jego otoczenie. Ale Ty i Tobie podobni jedynie atakujecie kogoś kto i tak zrobił więcej niż politycy PiS (większość z nich zniknęła jak tylko pojawiła się pandemia).

     • Z naszych podatków 50% wpływa do Samorządu, jest wiele innych podatków od mieszkańców do Samorządu. Chyba ktoś przeliczył siły na zamiary. Na stronie Wydziału Zdrowia UM w Sosnowcu wyraźnie pisze za co odpowiada miasto. Polecam punkty: 3,7,8.

    • I Tu Cię mam, zbyłeś milczeniem kiedy zwróciłem uwagę na temat Twojej manipulacji w kwestii braku wody mineralnej w butelkach… To jednoznacznie pokazuje kim jesteś.
     Miasto wyposaża szpital na bieżąco i nawet teraz kupuje co może (o czym szpital wspomina w komunikacie na FB) ale to państwo odpowiada za sytuacje nadzwyczajne.
     To państwo ma obowiązek trzymać ręce na pulsie i zadbać o niezbędne zapasy (ARM oraz NFZ) i nie zrobiło tego mimo, że miało na to 2 miesiące. Samorządy nie są od tego aby przewidywać czy i kiedy do kraju dotrze epidemia. To nawet nie jest obowiązek szpitali. Od tego są odpowiednie służby, które nadzoruje rząd PiS.
     Przy okazji warto wspomnieć, że przy braku środków ochronnych PiS zablokował możliwość ich kupowania przez internet z Chin (zarówno dla obywateli jak i firm czy miast).
     Czy nadal nie widzisz co to ma wspólnego z tekstem o szpitalu w Sosnowcu? Mam Ci to napisać dużymi literami?

   • Chyba są trzymani przez Panią poseł Malik ? To że radni opozycji załatwiają sprzęt należy bardzo docenić. A co robi Prezydent Chęciński?

    • Miasto (czy jak wolisz Chęciński) kupiło karetkę z respiratorem (zwłaszcza ten drugi jest istotny, bo tego nie można kupić od ręki), jeszcze dwa respiratory zamówione, testy na koronawirusa, pościel jednorazową, rękawiczki, odzież ochronną etc. Radni opozycji to także radni z opcji prezydenta.
     Gdzie politycy PiS? Gdzie kandydatka na prezydenta z PiS?
     Dla przypomnienia tylko dodam, że nie jestem miłośnikiem ani jednej z tych dwóch opcji.

 5. A może Gdańsk Miasto Wolności i Solidarności, kiedyś wspierane przez biedny Sosnowiec finansowo i uhonorowane nawet rondem w Sosnowcu, teraz w ramach tej solidarności właśnie, przyśle do Sosnowca zgrzewkę jakiejś tańszej wody mineralnej? A może Owsiak za opłacanie przez Sosnowiec tylu kolejnych finałów WOŚP krzyknie siema i podeśle kilka kubeczków jednorazowych?!!!

  • 4 kwietnia 2020, miesiąc od wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że robiono zakupy. Oczywiście jeszcze nie ma ich w szpitalach.

   • Jest to niepoprawnie przytoczona wypowiedź. Artykuł dotyczy innej sprawy więc pisz na temat artykułu. Bardzo Cię proszę zrozum że za zaopatrzenie szpitala (zakład pracy) odpowiada bezpośredio kierownik a kolejno Prezydent.

 6. A ja przypominam, że mamy szczególną sytuację publiczne szerzenie kłamst zwanych dla niepoznaki fejkami po prostu jest karalne. Oczekuję, że administrator szybko usunie twoje kłamstwa, zanim ktoś zgłosi to do prokuratury.

  • Proszę bardzo, zgłoś do prokuratury. Ale pamiętaj, że za fałszywe oskarżenia jest paragraf. Dzisiaj nawet premier powiedział, ze nadal są braki. A dane dotyczące np. zadłużenia szpitali znajdziesz na stronach rządu (ukrywali je przed ostatnimi wyborami ale już są, chociaż niestety nie najświeższe, więc nie znamy zadłużenia na dzień dzisiejszy). Fakty bolą elektorat PiS.

  • Większość z tych informacji była dostępna w internecie na długo przed pandemią i to na stronach rządowych. Możesz na nich złożyć donos 🙂

  • Posłanka Krynicka z PiS opisała dosyć dokładnie jak wygląda sytuacja w szpitalach. PiS zawiesił ją w prawach członka partii ale nie przypominam sobie aby zdementowano to co powiedziała. Tymczasem minister zdrowia w ramach walki z brakami w szpitalach zakazał lekarzom o nich mówić. Takie są fakty ale o nich nie usłyszysz w TVPiS.

    • I to jest Twój największy problem? Czy to, że jest była posłanką coś zmienia w jej wypowiedzi?
     I co znaczy „tym bardziej z PiS”? Przecież ona była posłanką z PiS i nadal jest w partii (przynajmniej była aż wyjawiła niekompetencję działań PiS-owskiej władzy)

     • Zniżając się do waszego poziomu, możemy też w tym temacie podyskutować o marszałku sejmu z PO Stefanie Niesiołowskim, ale z tego nie przybędzie mineralnej i kubeczków w szpitalu.

     • @Anonim
      A co ma ze sprawą wspólnego Niesiołowski? Wypowiadał się na temat obecnej sytuacji szpitali pracując w szpitalu?
      I o co chodzi ze zniżaniem do „waszego poziomu”? Co konkretnie na złym poziomie jest w wspomnieniu o Krynickiej? Tylko napisałem o czym mówiła.
      A może pogadamy o marszałku Karczewskim z PiS (przepraszam, wicemarszałku, muszę doprecyzować bo zaraz będą mnie wyzywać). PiS-owskie media kreują go na lekarza na pierwszej linii frontu a tymczasem on spędził w szpitalu kilka godzin gdzie zajmował się głównie przeszkadzaniem personelowi i udzielaniem wywiadów.

 7. Gdyby Chęciński dawał na szpital tylko tyle co Górski długów by nie było, a i teraz pomoc byłaby łatwiejsza. To Chęciński jest jako reprezentujący właściciela i odpowiada za stan szpitala.

 8. Polecam wszystkim przeczytać art.29a ustawy o samorządzie,zakres obowiązków Wydziału Zdrowia UM w Sosnowcu. Sprawdzenia kto powołuje dyrektora (kierownika zakładu) szpitala miejskiego, wówczas zakończymy dalszą dyskusję.
  Pozdrawiam.

 9. Ja jak tam kiedyś poszedłem po pomoc to mnie potraktowano jak śmiecia więc też nie pomogę chęciński niech wam pomoże on jest przecież taki super 😀 więcej stadionów niech buduje

 10. Bardzo wszystkich proszę o nie podejmowanie polemiki, kłótni, argumentacji z bytem o nicku „Widzący”.
  To pisiarski troll i najboleśniejszą śmiercią dla niego będzie kompletne ignorowanie go.
  Nie wierzycie? Spróbujcie…

 11. Nie rozumiem czemu samorządy nie kupią odpowiedniej ilości środków dla zabezpieczenia szpitali? Nie wiem jak z maseczkami, ale z płynami do dezynfekcji nie ma już problemu, sama kupuje większe ilości na oxime.pl. Wystarczy zrobić hurtowe zamówienie, ceny już też nie są takie złe. Naprawdę nie rozumiem gdzie tu jest problem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here