Wszyscy, którzy w najbliższą środę, 7 marca, zrezygnują z jazdy samochodem, będą mogli za darmo podróżować komunikacją miejską oraz Kolejami Śląskimi. Wszystko przez smog.

KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry oraz MZK Tychy wprowadzają w środę, 7 marca, bezpłatne przejazdy dla pasażerów, którzy w chwili przejazdu będą ze sobą posiadać dowód rejestracyjny samochodu osobowego.

– Powodem ogłoszenia bezpłatnych przejazdów jest prognozowana bardzo zła jakość powietrza nad obszarem miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – czytamy w komunikacie opublikowanym przez G-ZM.

Osoby legitymujące się dowodem rejestracyjnym nie muszą być formalnie jego właścicielem (wpisanym do dowodu rejestracyjnego), aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu. – Uprawnienie to będzie obowiązywać w autobusach, tramwajach i trolejbusach jeżdżących w barwach KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry – wyjaśnia Kamila Rożnowska z departamentu promocji i komunikacji społecznej G-ZM.

Z możliwości bezpłatnego przejazdu będzie mogła skorzystać również jeszcze jedna osoba, towarzysząca posiadaczowi dowodu rejestracyjnego.

Bezpłatne przejazdy będą obowiązywać również w pociągach Kolei Śląskich. – Bezpłatne przejazdy obowiązują na całej sieci Kolei Śląskich, z wyłączeniem odcinka przygranicznego Chałupki-Bohumin oraz pociągów Ornak na odcinku Żywiec-Zakopane – poinformowała Magdalena Iwańska z Kolei Śląskich.

Aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu Kolejami Śląskimi wystarczy podczas kontroli biletów okazać ważny dowód rejestracyjny. W tym przypadku również nie trzeba być właścicielem pojazdu, a każdy kierowca może zabrać w podróż jedną osobę towarzyszącą.

Wprowadzenie darmowej komunikacji w czasie alarmu smogowego to pokłosie podpisanego w połowie stycznia porozumienia zawartego między metropolią, KZK GOP, MZK Tychy, MZKP Tarnowskie Góry oraz Kolejami Śląskimi.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Rząd pomoże jednak dużym miastom w walce ze smogiem

Skomentuj przez Facebook

9 KOMENTARZE

 1. A dlaczego ci, którzy zwykle nie przyczyniają się do smogu i jeżdżą komunikacją nie mają darmowego przejazdu?? To nie jest sprawiedliwe

  • Bo akcja jest po to aby przeciwdziałać smogowi a nie po to aby nagradzać tych, którzy się do niego nie przyczyniają. https://goo.gl/UuAjuB tutaj grafika, która mówi, że ruch drogowy do smogu przyczynia się tylko w ułamku (10%). Ogromna większość to emisja spalin wychodzących z kominów gospodarstw domowych.

   • Grafika jest zmanipulowana. Smog to nie tylko pyły PM10 czy benzo(a)piren, ale także pyły PM2,5 metale ciężkie czy tlenki azotu główny składnik spalin z transportu samochodowego. Jak się rysuje takie grafiki to podaje się wszystkie składniki smogu, a nie tylko wybrane.

  • Nie bój nic, aż tak wiele nie stracisz, szału z tymi darmowymi przejazdami nie ma. Dziś także postanowiłem się przejechać do pracy zestawem autobus + przesiadka na tramwaj, tyle że w innych godzinach. Znów większość pasażerów odbijała karty i kasowała bilety. Kierowca sprawdzał bilety na wejściu, ale przez całą drogę tylko ja pokazałem dowód rejestracyjny. Korki jak zwykle, w Katowicach niemal całe rondo było zablokowane. Kto od lat jeździ autem, raczej nie zmieni tego nawyku, nawet, jeśli będzie miał jazdę za free. Dziś też widać było ten cały smog, jak spowija mijane osiedla gęstą chmurą niebieskawego dymu. To nie zasługa kierowców, a raczej tych wszystkich domków palących byle czym. Był ostatnio ciekawy program o jakości sprzedawanego węgla. Ludzie często nieświadomie palą byle g…nem, będąc przekonanymi, że przecież te czarne kamyczki to na bank węgiel. A że jakieś takie lżejsze, tańsze i niebrudzące… Tymczasem okazuje się, ze to jakieś odpady po produkcji asfaltu i inny badziew. Jak pisałem wielokrotnie wcześniej – problemem powinny się zająć władze krajowe, dowalając gigantyczne kary (z więzieniem włącznie) za sprzedaż takiego g…na. Panowie i panie z PiSu, zostawcie w końcu w spokoju ustawy o IPN, wywlekanie jakichś brudów opozycji z przeszłości, zmianę nazw rond i ulic oraz inne bzdury i zajmijcie się naprawdę ważnymi rzeczami jak fatalna jakość powietrza!!!

 2. O ile w kolejach można „przedłużać” ważność biletów miesięcznych, to w autobusach/tramwajach nie ma szans.
  Ale fakt – wiele razy już sygnalizowano niesprawiedliwość.

 3. W Jaworznie obniżają ceny biletów, a w KZK GOP promują wybrańców którzy pojadą za darmo.
  Za darmo, tfu, źle napisane… Wybrańcy pojadą za pieniądze sponsorów którzy kupują bilety miesięczne.

 4. Wziąłby się ktoś za Pociąg Ratunkowy z Głównego!
  Dymią z wagonów cały rok! Jakimś mokrym drewnem – topole, które sami ścinają ze swojego terenu?
  oraz
  Firma, która „siedzi” na terenie byłej lokomotywowni – mała kotłownia przyfabryczna, nieraz puszcza taki czad, że drugiej strony torów nie widać! Jest niby lepiej, bo chyba dokupili jakieś lepsze paliwo -ale kotłownia fabryczna w centrum?!
  PS
  Szkoda terenu! taki Pociąg to na Południowym mógłby stać, a ta fabryczka gdziekolwiek…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here