W przyszłym roku w Sosnowcu powstanie wypożyczalnia rowerowa. Jednak już teraz podziwiać można testowe rowery miejskie, którymi będzie można poruszać się po stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.

Sosnowiecki magistrat zaprezentował testowe rowery miejskie, w barwach miasta, które w przyszłym roku pojawią się na drogach stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. W ramach projektu w mieście pojawi się dziewięć zadaszonych wypożyczalni, które dysponować będą 130 rowerami (w tym 4 trójkołowymi i 4 typu tandem).

Rowery miejskie w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Rowery miejskie w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

W siedmiu wypożyczalniach stacjonować będzie po 10 rowerów, a w dwóch będzie po 30 sztuk. Wypożyczalnie powstaną: w ciągu ulicy 3 Maja, ul. Andersa, ul. Narutowicza. ul. Wawel ul. Teatralnej ul. Ostrogórskiej, al. Mireckiego i ul. Piłsudskiego.

– W Sosnowcu nadrzędnym celem wdrożenia rowerów publicznych jest zwiększenie dostępu do węzłów przesiadkowych. To bardzo nowatorskie podejście na płaszczyźnie rozwiązań komunikacyjnych – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

Rowery miejskie w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Rowery miejskie w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Budowa wypożyczalni jest elementem dużego projektu w ramach ZIT-u, który zakłada m.in. budowę małych węzłów przesiadkowych i łączących je dróg rowerowych. Na budowę 17 km nowych ścieżek rowerowych miasto przeznaczy ponad 8,6 mln złotych.

Nowe ścieżki rowerowe w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Nowe ścieżki rowerowe w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Infrastruktura zostanie udostępniona mieszkańcom w 2018 roku. Rowery Nextbike będzie można wypożyczyć na 30 min (bez opłaty), jeżdżąc do 31 do 60 min zapłacimy 1 zł. Druga godzina to wydatek 2 zł, a trzecia 3 zł. Czwarta godzina oraz kolejne, do 12 godzin jazdy to koszt 4 zł.

Opłatę będzie można realizować przy pomocy karty kredytowej, usługi SMS, jak również Śląskiej Karty Usług Publicznych i szybkimi przelewami.

Rowery miejskie w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Rowery miejskie w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Wiata rowerowa

To jednak nie koniec nowości. W Sosnowcu, przy ul. Narutowicza stanęła pierwsza w mieście wiata rowerowa. – Chcemy przyzwyczaić mieszkańców, że mają możliwość pozostawienia rowerów. W tym miejscu nie zmieniła się tylko wiata – to cały projekt małego centrum przesiadkowego – podkreśla Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego magistratu.

Wiata rowerowa w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Wiata rowerowa w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Zepsuł ci się rower? Złapałeś gumę? Chcesz wyregulować siodełko lub hamulce? To już nie problem. W mieście spotkać można samoobsługowe stacje napraw wyposażone w pompkę oraz zestaw kluczy, które pomogą w dokonaniu podstawowych czynności naprawczych.

Samoobsługowe stacje napraw - fot. MZ
Samoobsługowe stacje napraw – fot. MZ

Skomentuj przez Facebook

9 KOMENTARZE

  1. Sam kierunek działań dobry, ale żeby transport rowerowy miał służyć jako alternatywa dla innych środków transportu, a nie tylko jako rekreacja, stacje rowerowe powinny zostać wybudowane także na największych osiedlach (na Zagórzu, Pogoni, Dańdówce, w Klimontowie), blisko ludzi. Liczę na to, że w przyszłości projekt będzie rozbudowany o takie właśnie stacje.

  2. takie rowery nadają sie narozwożenie ulotek przedwyborczych ,mają pakowne pojemniki ,a chętni się znajdą żeby POjeździć i zarobić w stolicy zagłymbia.Stacje rowerowe zlokalizować POd blokami radnych będą mieli wszystko na oku.

  3. Jak już postawiliscie wiatę na Mireckiego Koło ronda to proszę…weźcie ekipę czyszczącą pod przejście…do SP 19 oddychać się nie da bo tak śmierdzi moczem…Ktoś kto musi przemierzać ten odcinek codziennie ma dramat….A wystarczy umyć przejście

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here