W przyszłym roku w Sosnowcu powstanie wypożyczalnia rowerowa. Jednak już teraz podziwiać można testowe rowery miejskie, którymi będzie można poruszać się po stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.

Sosnowiecki magistrat zaprezentował testowe rowery miejskie, w barwach miasta, które w przyszłym roku pojawią się na drogach stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. W ramach projektu w mieście pojawi się dziewięć zadaszonych wypożyczalni, które dysponować będą 130 rowerami (w tym 4 trójkołowymi i 4 typu tandem).

Rowery miejskie w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Rowery miejskie w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

W siedmiu wypożyczalniach stacjonować będzie po 10 rowerów, a w dwóch będzie po 30 sztuk. Wypożyczalnie powstaną: w ciągu ulicy 3 Maja, ul. Andersa, ul. Narutowicza. ul. Wawel ul. Teatralnej ul. Ostrogórskiej, al. Mireckiego i ul. Piłsudskiego.

– W Sosnowcu nadrzędnym celem wdrożenia rowerów publicznych jest zwiększenie dostępu do węzłów przesiadkowych. To bardzo nowatorskie podejście na płaszczyźnie rozwiązań komunikacyjnych – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

Rowery miejskie w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Rowery miejskie w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Budowa wypożyczalni jest elementem dużego projektu w ramach ZIT-u, który zakłada m.in. budowę małych węzłów przesiadkowych i łączących je dróg rowerowych. Na budowę 17 km nowych ścieżek rowerowych miasto przeznaczy ponad 8,6 mln złotych.

Nowe ścieżki rowerowe w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Nowe ścieżki rowerowe w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Infrastruktura zostanie udostępniona mieszkańcom w 2018 roku. Rowery Nextbike będzie można wypożyczyć na 30 min (bez opłaty), jeżdżąc do 31 do 60 min zapłacimy 1 zł. Druga godzina to wydatek 2 zł, a trzecia 3 zł. Czwarta godzina oraz kolejne, do 12 godzin jazdy to koszt 4 zł.

Opłatę będzie można realizować przy pomocy karty kredytowej, usługi SMS, jak również Śląskiej Karty Usług Publicznych i szybkimi przelewami.

Rowery miejskie w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Rowery miejskie w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Wiata rowerowa

To jednak nie koniec nowości. W Sosnowcu, przy ul. Narutowicza stanęła pierwsza w mieście wiata rowerowa. – Chcemy przyzwyczaić mieszkańców, że mają możliwość pozostawienia rowerów. W tym miejscu nie zmieniła się tylko wiata – to cały projekt małego centrum przesiadkowego – podkreśla Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego magistratu.

Wiata rowerowa w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Wiata rowerowa w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Zepsuł ci się rower? Złapałeś gumę? Chcesz wyregulować siodełko lub hamulce? To już nie problem. W mieście spotkać można samoobsługowe stacje napraw wyposażone w pompkę oraz zestaw kluczy, które pomogą w dokonaniu podstawowych czynności naprawczych.

Samoobsługowe stacje napraw - fot. MZ
Samoobsługowe stacje napraw – fot. MZ