W Siewierzu podpisano i wmurowano akt erekcyjny pod budowę nowego przedszkola z oddziałami integracyjnymi i pierwszego samorządowego żłobka. Będzie to jedna z największych gminnych inwestycji.

Nowe przedszkole z oddziałami integracyjnymi będzie w pełni przystosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Duża powierzchnia obiektu, przestronne sale i korytarze oraz przede wszystkim brak barier architektonicznych – umożliwi dzieciom swobodne poruszanie się.

– Podjęcie inwestycji było niezbędne z uwagi na zapewnienie odpowiednich warunków i jakości edukacji najmłodszych. Budynek, w którym mieści się obecna siedziba Publicznego Przedszkola w Siewierzu oddany został do użytku ponad czterdzieści lat temu. Obiekt służy już kilku pokoleniom dzieci, a znak czasu sprawił, że placówka nie spełnia standardów, jakich wymaga się od budynków przedszkolnych – wyjaśnia Zdzisław Banaś, burmistrz Miasta i Gminy Siewierz. – Istotnym celem przy planowaniu przedsięwzięcia były dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,których w naszej gminie przybywa – dodaje.

Powierzchnia użytkowa przedszkola wynosić będzie 3 062,9 m2, z przeznaczeniem dla 200 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Co istotne, w części budynku przedszkola będzie mieścić się żłobek (o powierzchni ok. 165,5 m2). Będzie to pierwsza w gminie samorządowa placówka opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. W placówce opiekę znajdzie 20 dzieci.

Całkowita wartość zadania realizowanego w formule „zaprojektuj i wybuduj” związanego z budową przedszkola i żłobka to 16 500 000 zł (w tym: 15 800 000 zł przedszkole oraz 700 000 zł żłobek). Na realizację budowy budynku przedszkola Gmina Siewierz uzyskała dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w kwocie 1 208 211,46 zł. Dodatkowo włodarze planują pozyskanie środków z budżetu państwa w ramach programu „Maluch Plus”.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here