Rząd rozważa scenariusz blokady województwa śląskiego, w związku z największym w Polsce przyrostem zakażonych koronawirusem. Duży wpływ na tę decyzję mogą mieć wyniki badań przesiewowych dla górników.

W województwie śląskim zakażenie koronawirusem stwierdzono już u ponad 3700 osób. W ostatnich dniach ogniskiem groźnego wirusa stały się śląskie kopalnie.

W kilku zakładach wstrzymano wydobycie i cały czas trwają badania przesiewowe u górników. – W tej chwili trwają wytężone prace, aby te ogniska zakażeń ograniczyć. Osoby chore kierowane są do izolatoriów, a wszystkie osoby z kontaktu są poddane kwarantannie – mówił w niedzielę przed południem Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek apeluje do mieszkańców województwa, by pozostawali w domach, a jeżeli nie jest to możliwe, aby stosowali się do rygorów sanitarnych.

Zamkną województwo śląskie?

W mediach pojawiły się informacje, że rząd zastanawia się nad zamknięciem lub przynajmniej otoczenie kordonem sanitarnym województwa śląskiego.

Resort zdrowia przyznaje, że rozważany jest powrót do niektórych obostrzeń dla naszego województwa. Wiceminister zdrowia podkreślił, że propozycja ta jest tylko na etapie rozważań, a ewentualne cofnięcie ograniczeń mogłoby dotyczyć młodzieży w wieku 13-19 lat, która obecnie może swobodnie poruszać się bez rodziców czy opiekunów.

Apel prezydenta Sosnowca

Do ewentualnych planów zamknięcia województwa śląskiego odniósł się prezydent Sosnowca. – Apeluję do administracji rządowej, która zapewne monitoruje sytuację i będzie podejmowała ewentualne decyzje, aby podjęła je jak z największą rozwagą i odpowiedzialnością, bez pośpiechu i pochopności na zasadzie na wszelki wypadek „zamykamy wszystko co się da” – napisał w mediach społecznościowych prezydent Arkadiusz Chęciński.

– Proszę mieć na uwadze, że województwo śląskie to organizm składający się z wielu podregionów: śląskiego, bielskiego, żywieckiego, częstochowskiego i zagłębiowskiego. Czy byłoby sens zamykać całe województwo z powodu dużej liczby zachorowań wśród górników w śląskiej części, w szczególności Rybniku? – pyta prezydent

I dodał też, że zamknięcie całego województwa byłoby prawdziwą katastrofą dla przedsiębiorców z regionu. – Zbyt restrykcyjne zamknięcie mogłoby jeszcze bardziej pogorszyć ich i tak trudną już sytuację. Niektórych mogłoby to wyeliminować z rynku pociągając za sobą znaczny wzrost bezrobocia – uważa Arkadiusz Chęciński.

Prezydent Sosnowca zadeklarował też pomoc i wsparcie logistyczne śląskim miastom w walce z koronawirusem.

Pojawiają się informacje o planowanym zamknięciu województwa śląskiego w związku z jego najwyższym wskaźnikiem…

Opublikowany przez Arkadiusz Chęciński Niedziela, 10 maja 2020