Prezydent Arkadiusz Chęciński zaprezentował program dla Sosnowca oraz przedstawił listy kandydatów Koalicji Obywatelskiej i wspierającego go komitetu Wspólnie dla Sosnowca.

W środę, 19 września, w Muzie odbyła się konwencja wyborcza prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego. – 4 lata temu prosiłem Państwa o zaufanie, abyśmy wspólnie obudzili nasze ukochane miasto. To dzięki Wam mogliśmy rozpocząć proces przemian w Sosnowcu. Każdy aspekt życia miasta wymagał zmiany. Od tych najbardziej podstawowych do najbardziej skomplikowanych. Dzisiaj mieszkamy w miejscu, które zmienia się na naszych oczach. Cały czas remontujemy, budujemy, zmieniamy, modernizujemy, ale cały czas wsłuchując się w głos mieszkańców. Sosnowiczanie dostrzegają piękno swojego miasta i są z niego dumni. Choć dzieje się wiele, to jednak jeszcze więcej przed nami. Nadal chcemy rozwijać Sosnowiec, zmieniać jego oblicze dla Państwa, bo mieszkańcy na to zasługują – mówił Arkadiusz Chęcińskiego.

Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ
Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ

Grzegorz Schetyna chwali Sosnowiec

Włodarza stolicy Zagłębia Dąbrowskiego chwalił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. – Arek to sprawdzony prezydent, który potrafi ze wszystkimi współpracować. Dzięki jego ogromnej pracy i zaangażowaniu Sosnowiec zdobywa duże unijne dotacje. Widać w tym mieście ogromny skok cywilizacyjny – podkreślił Wojciech Saługa, który w Zagłębiu otwiera listę Koalicji Obywatelskiej w wyborach do sejmiku.

Podczas konwencji zaprezentowało listy kandydatów Koalicji Obywatelskiej oraz wspierającego prezydenta komitetu Wspólnie dla Sosnowca. – To wspaniała drużyna, która na pewno wygra w Sosnowcu. Jestem przekonany, że nasza ekipa wygra też w województwie śląskim i całej Polsce. Wygramy, bo potrafimy się porozumieć i nie boimy się rozmawiać ludźmi. Wiemy co robić i jak działać – mówił marszałek województwa śląskiego.

Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ
Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ

Do Sosnowca przyjechali także liderzy Koalicji Obywatelskiej. Grzegorz Schetyna z Platformy Obywatelskiej, Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej i Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej byli pod wrażeniem zmian, jakie zaszły w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.

– Nie mogliśmy dziś ominąć Sosnowca. Jesteśmy pod wrażeniem Waszej ciężkiej i żmudnej pracy. Arkadiusz Chęciński jest symbolem sukcesu Sosnowca. Życzymy Wam dobrej kampanii, żebyście wszyscy byli dumni z Sosnowca – mówił przewodniczący PO.

99 projektów prezydenta Sosnowca

Podczas konwencji prezydent Arkadiusz Chęciński ogłosił też swój program wyborczy. – Wszystko, co proponowaliśmy 4 lata temu, przez wiele osób zostało uznane za nierealne do zrobienia. Wspólnie jednak zmieniliśmy miasto. Teraz przedstawiam plan dla Sosnowca na kolejnych 5 lat. Będziemy realizować wspólnie 99 projektów, które zostały stworzone razem z mieszkańcami Sosnowca – mówił Chęciński.

Program wyborczy prezydenta Sosnowca składa się z siedmiu pakietów – Pakiet Mieszkańca (życie, rodzina, praca, edukacja), Pakiet drogowo-rowerowy (remonty, modernizacja, budowy, rower miejski), Pakiet komunikacji publicznej (ruch pieszych, autobusy, tramwaje), Pakiet zdrowotno-ekologiczny (walka ze smogiem, szpital miejski), Pakiet parków i zieleni, Pakiet seniora (zdrowie, rozrywka i pomoc dla seniorów) oraz Pakiet czasu wolnego (kultura, sport, rekreacja).

Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ
Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ

Bony dla maturzystów i mieszkania dla studentów

Prezydent Sosnowca zapowiedział m.in. stworzenie nowych miejsc w żłobkach i przedszkolach, a także specjalny bon dla wszystkich nowo narodzonych sosnowiczan oraz ich rodzin. – Wprowadzimy również bon edukacyjny dla maturzystów. Będą to dodatkowe zajęcia przygotowujące do egzaminów. Po studiach zapewnimy mieszkania dla najlepszych absolwentów – mówił. Zapowiedział też zwolnienie z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców tworzących dobrze płatne miejsca pracy. Mówił też o dalszej rewitalizacji centrum miasta.

Osiedlowe parkingu i nowe ścieżki rowerowe

Kolejne pomysły Arkadiusza Chęcińskiego to m.in. osiedlowe parkingi przy współpracy ze spółdzielniami i wspólnotami, budowa dwupoziomowego skrzyżowania przy Makro. – Stworzymy też kolejne wypożyczalnie rowerów, nowe ścieżki, a każda dzielnica zostanie wyposażona w rowerowe stacje naprawce – mówił.

Obiecał też kupowanie kolejnych nowych autobusów i tramwajów, a także remonty torowisk na liniach nr 21, 24, 26 i 27. Będzie się również starał o budowę tramwaju z Sosnowca do Katowic. Remontowane będą także kolejne przejścia podziemne i budowane interaktywne przejścia dla pieszych.

Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ
Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ

Dron w walce ze smogiem i dopłaty

Arkadiusz Chęciński mówił też o walce ze smogiem. Obiecał m.in. dopłaty do termomodernizacji domów jednorodzinnych, a także utrzymanie dopłat do wymiany pieców. Zapowiedział m.in. kupno drona z urządzeniem do analizy składu chemicznego dymu wydobywającego się z kominów.

Nowy park w mieście

Wspomniał też o budowie tężni solankowej w Parku Sieleckim, który ma zostać powiększony, rewitalizacji Parku Tysiąclecia oraz budowie nowego egzotarium. – Z myślą o dzieciach i dorosłych stworzymy zielony labirynt, czyli miejską atrakcję z krzewów. Na Placu Papieskim stworzymy nowy park. Posadzimy tam szlachetne drzewa, wybudujemy alejki. Ta cześć miasta wreszcie zyska miejsce do wypoczynku – mówił.

Nowe życie zyska również Balaton. – Zależy nam na przejęciu tego terenu od Lasów Państwowych. Postaramy się, aby akwen ten znów był miejscem spotkań sosnowiczan – zapowiedział Arkadiusz Chęciński.

Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ
Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ

Sporo uwagi prezydent Sosnowca poświęcił seniorom i osobom chorym. Zapowiedział utworzenie nowego Domu Seniora, budowę otwartych stref seniora oraz powstanie świetlic dla seniorów w dzielnicach. Przy szpitalu w Zagórzu ma powstać park o charakterze wypoczynkowo-sanatoryjnym.

Inne propozycje to m.in. remont boiska w Zagórzu, rewitalizajca basenu sieleckiego i budowa toru saneczkowego na Górce Środulskiej.

Flagową inwestycją ma być jednak budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego w rejonie Górki Środulskiej. – To wstyd, że młodzi sportowcy muszą ćwiczyć i przebierać się w tak skandalicznych warunkach. Nowe lodowisko, stadion i hala pozwolą na komfortowe rozwijanie się młodych adeptów sportu i zagwarantują najwyższy komfort widzom wspierającym sosnowieckie kluby sportowe. Zadbamy również o infrastrukturę potrzebną do organizowania dużych koncertów i imprez kulturalnych – przekonywał Chęciński.

Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ
Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ

Sosnowiecki kabareton i miejsce pamięci o górnictwie

Na koniec podkreślił, że po kopalni Kazimierz-Juliusz powstanie miejsce pamięci o górnictwie w Zagłębiu. – Wkomponujemy w krajobraz Parku im. Jacka Kuronia maszyny związane z górnictwem i powalczymy o wpisanie go do Szlaku Zabytków Techniki. Rozpoczniemy także prace nad nową atrakcją wokół parku. Planujemy przenieść tam kolejkę wąskotorową – dodał.

W Parku Kuronia będzie się również również odbywał coroczny kabareton „Sosnowiec – sprawiamy radość całej Polsce”. W mieście będzie też organizowany Kiepura Fun Festiwal (wspólnie z Krynicą-Zdrój).

Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ
Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ

Więcej o kandydatach Koalicji Obywatelskiej i Komitetu Wspólnie dla Sosnowca w oddzielnym artykule. Szczegóły wkrótce.

Skomentuj przez Facebook

26 KOMENTARZE

 1. Przedłużenie 15-tki do bloków zagórskich! Bo tramwaj do katowic już jest tylko od Środuli jedzie pusty do dziury pod Zagórzem! 24 tez zdałoby się za Plejadą w stronę Środuli skierować a najlepiej za Izbą W. w stronę Warpia i Mydlic 🙂
  No i 21 bez Pioski do Czeladzi 🙂

  • Zapomniałeś jeszcze o 27 w kierunku Wagowej i parku Kuronia, a prawda jest taka, że jeżeli uda się Chęcińskiemu przynajmniej jeden z tych projektów przez najbliższe 5 lat doprowadzić do końca i jeden zaprojektować to już będzie sukces.

   • i na Jaworzno kiedyś miał jechać 🙂
    Ale mała rzecz a cieszy jak Ch. Ileż razy pisałem aby któś wywióz w Piz ruiny 2 kiosków przy Ostrogórskiej na wprost Akademików Farmacji!! W końcu po 10 latach ktoś to w końcu zniknął!! Zaczęły też znikać te kontenery na szmaty rozstawiane wszędzie 🙂 Jeszcze niech reklamy znikną – np chamski skwerek między Kościelną a Dekerta, nie dość, że powinien być zabudowany, to obecnie straszy reklamami na żużlu :/

    • Gdzie znikają kontenery na szmaty? U mnie jest tego coraz więcej!!! Może tylko zabrali do remontu i zaraz przywiozą znowu 🙂 U mnie na osiedlu to już całkowita wolna amerykanka i walka o każdą szmatę.
     Oprócz klasycznych pojemników w powiedzmy „brzoskwiniowym” kolorze o których ludzie myślą, że oddają ciuchy na Czerwony Krzyż albo inny Caritas, a w rzeczywistości idzie to do sortowni i ciuchlandów dając komuś zysk, to teraz pojawiły się jeszcze pojemniki malowane na czerwono oraz na zielono. Co więcej, stoją chyba nie do końca legalnie, bo kamuflują je nie przy śmietnikach, tylko gdzieś na uboczu pomiędzy garażami na przykład. Szpeci to rdzewiejące gówno krajobraz, dzieci dla zabawy wrzucają tam śmieci, petardy, albo przewracają, a menele piłują kłódki, aby zobaczyć co za skarby ludzie wrzucili do tych metalowych kontenerów i czy czasami czegoś nie można sprzedać na targu w Będzinie.
     Jakby tego było mało jeszcze jedna firma roznosi jakieś ulotki, że oni też zbierają szmatki i żeby w dniu „X” wynieść im wszystko w workach, a oni to wezmą. Można też oddać makulaturę, ale (i tutaj uwaga, nie spadnijcie z krzeseł) posortowaną i BEZ KARTONÓW ! Kartonu się przecież zbierać nie opłaca od ludzi, bo cena na skupie niewielka. Totalna wojna o szmaty.

     Ludzie myślą, że pomagają, a w rzeczywistości nabijają kasę prywatnym firmom. Władze miasta powinny zrobić z tym porządek, tak, aby te niepotrzebne ciuchy trafiały za darmo do potrzebujących, a nie na sprzedaż.

     • Ja 2 które mi wadziły codziennie: Kilińskiego i Tabelna straciłem z pola widzenia! Myślałem, że to jakaś większa pożyteczna akcja :/

 2. Czytam i czytam o planowanych inwestycjach z sensem i ani słowem o prywatnym stadionie im. A. Chęcińskiego… już zaczynam żyć nadzieją że głos ludu głosem władzy… a ty prawie na koniec bach! „komfortowe rozwijanie się młodych adeptów sportu i gwarancja najwyższego komfort widzów”… nie chce się wierzyć, to jakiś pieprzony matrix z tym stadionem.

  • Wielu mieszkańców narzeka, że kasa pójdzie na nowy stadion, lodowisko i halę sportową, ale te obiekty naprawdę są potrzebne. Sam na mecze chodziłem kiedyś, obecnie nie chodzę, ale czuję wstyd gdy wytykają nas palcami mówiąc o Sosnowcu jako skansenie komunizmu. Czy Sosnowiec jest gorszy i biedniejszy od Gliwic? Czy jest gorszy od Zabrza? Czemu tam się da, a u nas ma się na dać? Mamy być takim biednym, brudnym, zapadającym się pod ziemię Bytomiem który każdy wytyka palcami?

   • Widzę że masz niewielkie pojęcie o finansach miast jeżeli wskazujesz bogate Gliwice i porównujesz z naszą biedą. Gliwice halę i stadion wybudowały ze środków własnych bo mają tak dużo pieniędzy. Natomiast my mamy kompleksy i kiepskiego zarządzającego.

    • Sosnowiec jest biedny? E tam. Gliwice dzięki strefie ekonomicznej, która jest już od wielu lat. Cóż brawo SLD …
     Jak Sosnowiec ma kompleksy to co ma co poniektóry mieszkaniec GŚ?

 3. Kompromitacja „bezpartyjnego” Wspólnie dla Sosnowca, który popiera kandydata Koalicji Obywatelskiej (Platforma/Nowoczesna) a konwencja z udziałem polityków: G. Schetyny, K. Lubnauer, B.Nowackiej.

  • Co racja to racja! Choć dla niezorientowanych to „Wspólnie dla Sosnowca” może wydawać się siłą opozycyjną dla obecnej władzy… a tu bach taka niespodzianka 😉

 4. „Rozpoczniemy także prace nad nową atrakcją wokół parku. Planujemy przenieść tam kolejkę wąskotorową – dodał.”
  Jaaaasne. Rozumiem, że miałaby to być kolejka podobna do tej z Parku Śląskiego w Chorzowie. Zdajecie sobie sprawę z tego, że dzień po jej otwarciu będziecie mieć kradzież torów? Kto tego będzie pilnował, skoro wieczorami i w nocy to kompletne zadupie i nikt tamtędy nawet nie przechodzi. Koszty bardzo duże, a efekt będzie mizerny.
  Lepiej kombinujcie jak nakłonić Koleje Śląskie, aby jeździły po trasie Katowice-Olkusz. Przynajmniej przyda się to mieszkańcom w codziennym życiu.

 5. Program wyborczy Chęcińskiego jest bardzo prostu, robimy co chcemy wszystkim którym się to nie podoba ch… w d… Jego chamskie komentarze związane z remontami i Bulwarem Czarnej Przemszy to pokazują dobitnie. I oczywiście jeszcze musi być stadion…

 6. Ja wystarczy że usłyszałem co powiedział panią pracownica jednej z instytucji które przez 10 lat nie miały podwyzek…. Szkoda gadać cały szacunek u mnie stracił tak się wypowiadać nie przystoi na tym stanowisku jest to zachowanie poniżej krytyki A głosowałem na niego na ostatnich wyborach

 7. Chciałam się zabić gdy szłam przejściem podzinym do tramwaju ./przystanek przy Plazie,brak płytek na schodach centrum miasta,wstyd./.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here