18 grudnia w sosnowieckim Teatrze Zagłębia odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Teatr jest spotkaniem”. Tym razem poświęcone premierze farsy „Pomoc domowa” w reżyserii Wojciecha Leśniaka.

„Jak zrobić farsę? Przewodnik praktyczny” to tytuł spotkania z reżyserem i aktorami „Pomocy domowej” oraz kierowniczką artystyczną Teatru Zagłębia Anetą Groszyńską. W czasie rozmowy będzie można dowiedzieć się jak wyglądają próby i przygotowania do stworzenia spektaklu.

– Zastanawiać się też będziemy nad samym gatunkiem farsy. Nad tym, jakie daje możliwości, a jakie niesie za sobą niebezpieczeństwa i ograniczenia. Jakie cechy ma dobra farsa, jakie miejsce zajmuje w repertuarze instytucji i jaką spełnia w nim rolę. Oddamy również głos naszej publiczności, zachęcając do dyskusji i wymiany argumentów dotyczących tego, czy farsy powinny pojawiać się w repertuarze instytucji publicznej – zapowiada Katarzyna Niedurny, zajmująca się w Teatrze Zagłębia edukacją teatralną.

Wstęp na spotkanie kosztuje 1 zł. Bilety do nabycia wyłącznie w dniu wydarzenia od godziny 17.00. Spotkanie odbędzie się o godz. 18.00.

Teatr Zagłębia stawia na edukację. Zatrudnili edukatorkę teatralną

Premiera „Pomocy domowej”, realizowanej w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, zaplanowana jest na 4 stycznia 2018 roku.

Nadia, niezastąpiona pomoc domowa, rozpoczyna pracę u małżeństwa Olgi i Norberta. Szybko się jednak okazuje, że w jej zakres obowiązków nie wchodzi tylko sprzątanie i opieka nad domem, bo małżeństwo pilnie potrzebuje urozmaicenia od codziennej rutyny. Co robią? To, co kusi wszystkich w takich sytuacjach – każde z nich potajemnie rozpoczyna namiętny romans. Misją Nadii jest utrzymać w sekrecie ich gorące przygody – misją o tyle trudną do wykonania, że wszystko dzieje się w mieszkaniu spokojnego i zgodnego na pozór małżeństwa. Czy jej się uda?

Wojciech Leśniak z Teatru Zagłębia z prestiżową nagrodą

W postać tytułowej Nadii wcieli się Ryszarda Bielicka-Celińska. Na scenie zobaczymy także Aleksandra Blitka (jako Marka), Beatę Deutschman (jako Olgę) oraz Przemysławę Kanię (Jako Norberta) i Małgorzatę Saniak (zagra Maję).

„Teatr jest spotkaniem” to cykl spotkań, dyskusji i warsztatów organizowany przez Teatr Zagłębia w Sosnowcu. Nazwa cyklu nawiązuje do słów Jerzego Grotowskiego „teatr jest spotkaniem”.