Nowy ordynator, szersza opieka pooperacyjna i współpraca z uznanymi ośrodkami klinicznymi – to tylko część zmian, jakie przejdzie oddział ginekologii i ginekologii onkologicznej szpitala w Czeladzi.

Oddział ginekologii i ginekologii onkologicznej szpitala w Czeladzi ma nowego szefa, został nim dr Grzegorza Cwynar, który już zapowiedział zmiany jakie zostaną wprowadzone na oddziale. Należą do nich: wzmocnienie działań profilaktycznych, zwiększenie dostępności do badań i konsultacji oraz leczenie małoinwazyjne. Doktor Cwynar jest cenionym specjalistą w swojej dziedzinie, a przy tym najmłodszym ordynatorem w czeladzkiej placówce.

– Skoordynowana opieka od pierwszej konsultacji, poprzez diagnostykę i zabieg aż po wydanie wyniku badania histopatologicznego z ewentualnymi zaleceniami dalszego postępowania – tak wyobrażam sobie standard leczenia szpitalnego – opisuje dr Grzegorz Cwynar. – Pacjentka na każdym etapie leczenia ma prawo do pełnej i zrozumiałej informacji o swoim stanie zdrowia i o planowanym leczeniu. Otrzymuje kompleksową opiekę zgodną z najnowszymi wytycznymi i w każdej chwili może skonsultować się z lekarzem prowadzącym – dodaje.

Ośrodek ginekologii onkologicznej w czeladzkim szpitalu specjalizuje się w operacjach onkologicznych takich schorzeń jak rak trzonu macicy, szyjki macicy czy rak jajnika. – Rak jajnika z reguły wykrywany jest bardzo późno. Wynika to z faktu, że nie istnieje obecnie skuteczna profilaktyka tego schorzenia, a sam nowotwór bardzo długo nie daje objawów klinicznych. Zabiegi w raku jajnika należą do trudnych. Ta trudność nie tylko polega na konieczności posiadania umiejętności chirurgicznych do wykonania cytoredukcyjnej operacji. W przypadku raka jajnika szczególnie istotne jest podjęcie właściwej decyzji o zakresie operacji już na jej początku. Zakres operacji musi być dostosowany do pacjentki tak, aby pacjentka odniosła korzyść z leczenia operacyjnego. Do tego, oprócz odpowiedniej operacji, potrzebna jest skoordynowana współpraca z onkologami klinicznymi – tłumaczy dr Cwynar.

Bogata oferta diagnostyczna

– Wykrycie zmian we wczesnych stadiach i właściwe zakwalifikowanie pacjentki do określonej metody leczenia w przypadku schorzeń ginekologicznych jest kluczowe. Dążymy do tego, aby w trakcie wizyty w naszej poradni pacjentka miała możliwość wykonania możliwie szerokiego wachlarza badań, także tych bardziej inwazyjnych – wyjaśnia nowy ordynator.

Takim badaniem jest m.in. histeroskopia, uznawana obecnie za „złoty standard” w diagnostyce nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych i innych patologii jamy macicy. Ta małoinwazyjna metoda pozwala zlokalizować polipy, mięśniaki czy guzy nowotworowe. W trakcie badania lekarz może także pobrać celowane wycinki do badań histopatologicznych.
– Histeroskopia w wielu przypadkach zastąpi wykonywaną do niedawna w szpitalu tradycyjną abrazję. Pierwszy okres pobytu na oddziale poświęciłem m.in. na szkolenie lekarzy z wykonywania histeroskopii. Obecnie każdy potrafi wykonać to badanie. Dzięki temu będzie ona dostępna dla każdej pacjentki, u której istnieją wskazania – wyjaśnia dr Cwynar.
W szpitalu powstaje również pracownia kolposkopii. Jest to badanie oceniające szyjkę macicy, które umożliwia wykrycie zmian przednowotworowych lub nowotworowych. Jest zalecane w przypadku nieprawidłowych wyników badania cytologicznego. – Badanie kolposkopii powinno być wykonywane w warunkach umożliwiających poszerzenie badania o wykonanie biopsji czy diagnostycznej konizacji szyjki macicy w trakcie jednego badania. Uważam, że jest to możliwe tylko w odpowiednio przygotowanych organizacyjnie pracowniach – mówi doktor.
lekarz
Grzegorz Cwynar – fot. mat. pras.

Cenne doświadczenie

Dr Grzegorz Cwynar jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Doświadczenie w dziedzinie ginekologii onkologicznej, małoinwazyjnych zabiegów, takich jak laparoskopia i histeroskopia, leczeniu nietrzymania moczu zdobywał m.in. w Klinice Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach oraz Klinice Położnictwa i Ginekologii Szpitala Bielańskiego im Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie CMKP. Uczestniczył w wielu kursach, konferencjach, stażach oraz szkoleniach zyskując cenne doświadczenie (m.in. w Centrum Onkologii im. prof. Łuszczyka w Bydgoszczy).

Swoje doświadczenie zdobywał m.in. u boku uznanego na świecie specjalisty prof. dr hab. n. med. Łukasza Wicherka. Wieloletnia praca u boku prof. Wicherka zaowocowała nawiązaniem współpracy pomiędzy oddziałem kierowanym przez dr. Cwynara a warszawską kliniką. Dzięki temu pacjentki zyskały możliwość konsultacji, a w szczególnie skomplikowanych przypadkach także operacji w wiodącym ośrodku w Polsce.

– Ważne jest, by istniały wyspecjalizowane ośrodki w leczeniu tego typu nowotworów, takie jak czeladzka ginekologia, a pacjentki trafiały do nich jak najszybciej – podkreśla dr Cwynar. – Dlatego na konsultacje do czeladzkiej placówki pacjentki ze wskazaniami do zabiegu onkologicznego lub z niepokojącymi objawami mogą zgłaszać się bez skierowania – podkreśla.

Doktor Cwynar przyjmuje w każdy czwartek. Wystarczy umówić się pod numerem: 501 401 552 (w godz. 9.00-11.00). Zespół lekarski oddziału ginekologii specjalizuje się w operacjach małoinwazyjnych. W przypadku konieczności usunięcia macicy około 80 proc. tych operacji wykonywanych jest laparoskopowo lub przezpochwowo. Dzięki temu pacjentka operowana jest bez rozcinania powłok brzusznych, ból po operacji jest znacznie mniejszy, skraca się także okres pobytu w szpitalu.

Lepsza opieka dla pacjentek

Oddział ginekologii i ginekologii onkologicznej PZZOZ w Czeladzi świadczy szeroki zakres usług medycznych w obszarze leczenia zachowawczego. Lekarze ginekolodzy pracujący w oddziale przyjmują również w przyszpitalnej poradni ginekologicznej, gdzie konsultują pacjentki przed operacjami i kontrolują po operacjach.