W ten weekend miały się odbyć tegoroczne Dni Jaworzna, jednak ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną zostały odwołane. Podobny los spotkał wiele innych miejskich inicjatyw.

Epidemia koronawirusa znacząco wpłynęła na kalendarz imprez kulturalnych i sportowych. Wiele miast odwołało wydarzenia, które zawsze gromadzą dużą liczbę mieszkańców. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w Jaworznie, gdzie poza dniami miasta odwołano Jarmark Wielkanocny, koncerty w ramach cyklu dekaTON, majowe Święto Rodziny, liczne imprezy z okazji Dnia Dziecka, a także charytatywny koncert organizowany przez Stowarzyszenie Jaworzno To My, Byczyńskiego Byka i Festyn Elżbietański.

Nie odbędą się też zaplanowane do końca czerwca pikniki w ramach Aktywnych Dzielnic oraz impreza folklorystyczna – RegionAle. Podobnie będzie z imprezami sportowymi. Odwołać trzeba było Mistrzostwa Jaworzna Szkół Podstawowych w Lekkoatletyce, Olimpiadę Sportową „Od Przedszkolaka do Olimpijczyka”, Biegi dla Dzieci, Jaworznicki Rajd Nordic Walking, Rodzinny Rajd Rowerowy i Wyścig Rowerów Górskich na 10 km.

Decyzję, by odwołać masowe imprezy w Jaworznie do końca czerwca, podjęto po wielu analizach i dyskusjach. Niewykluczone, że termin ten będzie trzeba wydłużyć. Wszystko po to, by nie ryzykować, że po krótkim okresie wygaszenia epidemii, wirus wróci z nową siłą. Masowe imprezy właśnie temu mogłyby sprzyjać.

Organizatorzy zdecydowanie postawili na bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców. – To bardzo trudna decyzja, ale zdrowie jaworznian jest dla nas absolutnie najważniejsze – podkreśla Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu.

Aby wspomóc mieszkańców w tym trudnym czasie i ciekawie zagospodarować wolny czas wprowadzono działania w ramach akcji #UdomowionaKultura. Są to zajęcia w sieci skierowane zarówno do młodszych, jak i starszych mieszkańców miasta.