Zawiercie przystąpiło do programu „Czyste powietrze”, którego celem jest walka ze smogiem. To kolejne działanie tego miasta w walce o czyste powietrze.

Punkt informacyjny programu „Czyste Powietrze” powstanie w styczniu 2020 roku w Agencji Rozwoju Zawiercia. Mieszkańcy będą mogli tam składać wnioski i uzyskać dofinansowanie.

– Miasto, jako 24 w województwie śląskim, przystępuje do programu „Czyste powietrze”. Od tego momentu mieszkańcy Zawiercia będą mogli składać wnioski bezpośrednio w Zawierciu – podkreśla Tomasz Bednarek, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Włodarze miasta mają nadzieje, iż to porozumienie pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć zainteresowanie mieszkańców Zawiercia wymianą starych źródeł ciepła. Smog to problem, który powraca każdego roku wraz z nadejściem sezonu grzewczego.

– Szczególnie wieczorem widać, że mamy smog. Tego nie da się ukryć. Czujemy go także w Zawierciu. Nie jest za dobrze. Zdajemy sobie z tego sprawę, wszyscy radni Rady Miejskiej w Zawierciu również zastanawiają się jak temu przeciwdziałać – stwierdza Łukasz Konarski.

Punkt informacyjny programu „Czyste powietrze” w Zawierciu daje mieszkańcom możliwość pozyskania środków m.in. na wymianę pieców. – To jedno z działań, które wspólnie realizujemy z WFOŚiGW. Wcześniej udało nam się pozyskać dofinansowanie na program OZE (odnawialne źródła energii). To ponad 20 mln zł. W ciągu 2 lat powstanie 1000 nowych instalacji. Chciałbym także, aby każde osiedle było podłączone do sieci gazowej. Nie jest to proste, ale jest to wyzwanie, które będę starał się zrealizować w bieżącej kadencji. Dziś wiemy jak wygląda sytuacja w mieście. Na każdym osiedlu jest czujnik jakości powietrza. Będziemy dalej przekonywać mieszkańców, by wymieniali źródła ciepła na ekologiczne. Oprócz OZE i programu „Czyste powietrze” mamy też program gminny wymiany pieców, który chcemy kontynuować – podkreśla prezydent.

Przypomnijmy, że WFOŚiGW wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje program priorytetowy „Czyste powietrze”, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza pochodzących z nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Do tej pory porozumienia o współpracy w obsłudze Programu „Czyste Powietrze” podpisały 23 gminy z terenu województwa śląskiego, a kolejne zgłaszają chęć współpracy. Deklaracja ze strony gmin jest dobrowolna i ma na celu zwiększenie dostępności oraz możliwość dotarcia do jak największej liczby mieszkańców województwa.

Skomentuj przez Facebook

6 KOMENTARZE

 1. A w Sosnowcu urzędnicy pozwolili a budowę magazynów w centym miasta. Dziesiątki TIRów na pewno „pomogą” w walce ze smogiem. Mieszkańcy protestują ale lokalne media siedzą cicho bo siedzą w kieszeni prezydenta.

  • Budują dla Ukraińców 😠 Przecież na Inwestycyjnej, połowa zatrudnionych to Ukraińcy. Nikt nie martwi się, o czystość powietrza w Sosnowcu. Bo trzeba wybudować kolejny moloch, dla tej narodowości

 2. Już tam Redakcja wie, CO ma pisać!
  Przecież nie będą we własne gniazdo sr..
  Przepraszam – we własną kasę.

  Jest pytanie: dobrze Wam z tym? Podobno w Wigilię nawet zwierzęta mówią ludzkim głosem.
  Posłuchajmy…

 3. Mam wrażenie, że Sosnowiec w ogóle nie walczy ze smogiem, na Zagórzu, rejon Braci Mieroszewskich/Długosza ludzie palą chyba jakąś gumą, bo śmierdzi okropnie (obok jest osiedle domków jednorodzinnych i stamtąd tak zalatuje)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here