Już w niedzielę, 17 czerwca odbędzie się wielkie otwarcie Zagłębiowskiej Mediateki. Wydarzenie będzie miało charakter dnia otwartego.

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu przeszła gruntowną zmianę. Ze zniszczonej elewacji, dawno nie odnawianego wnętrza czy przestarzałego archiwum nie ma już śladu. Obecnie, Zagłębiowska Mediateka wygląda zachwycająco i śmiało nazwać ją można biblioteką XXI wieku. Wnętrze urzeka przestrzenią i nowoczesnym designem.

Zmiana nazwy wiąże się z tym, co kryje budynek. Na powierzchni ponad 6,5 tys. metrów kwadratowych mieszkańcy regionu będą mieć na co dzień dostęp do nowych wypożyczalni, czytelni, multimediów, zagłębianów (działu zbiorów regionalnych), świata nauki i fantazji dla dzieci, oranżerii kulturalnej, auli, galerii, dziedzińca z tarasem.

– Marzyło nam się wykorzystanie całej przestrzeni, mamy ponad 200 tysięcy wolumenów, które dotychczas nie były dostępne dla oka czytelnika, teraz każdy będzie mógł mieć bezpośredni kontakt z książką – mówi Elwira Kabat-Georgijewa, dyrektor MBP w Sosnowcu.

Do dyspozycji użytkowników będzie 200 tysięcy książek, 3 tysiące audiobooków, ponad 100 gier planszowych i elektronicznych, multimedialne urządzenia i zabawki dla dzieci, wirtualna książka, okulary VR, robot Jimu i konsole. – Idziemy z duchem czasu, nie możemy bazować tylko na klasycznej wersji książki. Damy możliwość skorzystania z naszych zasobów również tym wszystkim, którzy korzystają z elektronicznych czytników – dodaje dyrektor placówki.

Nowością w Zagłębiowskiej Mediatece jest czynny całą dobę książkomat, który działa podobnie, jak paczkomat. Urządzenie umożliwi nam odbiór zamówionej książki o dowolnej porze dnia i nocy, nawet poza godzinami pracy biblioteki. A dla tych, którzy nie zdążą oddać książki czeka wrzutnia.

Co ciekawe, jeszcze przed wejściem, dzięki głośnikom kierunkowym czytelnicy będą mogli odsłuchać fragmenty wybranych audiobooków. Dla miłośników czytania pod chmurką, udostępniona będzie letni ogródek, gdzie na leżaku czy ławce będzie można zasiąść z ulubioną książką.

Wielkie otwarcie

W najbliższą niedzielę, 17 czerwca o godz. 12:00, po trwającej ponad 1,5 roku gruntownej modernizacji, Zagłębiowska Mediateka szeroko otworzy swe drzwi, by ponownie służyć mieszkańcom Zagłębia.

– Wykonanie wieloetapowej przebudowy budynku i dostosowanie go do oczekiwań najbardziej wymagających użytkowników, dało szanse na wzbogacenie oferty i znaczne rozszerzenie możliwości instytucji. Chodzi m.in. o organizację imprez promujących literaturę, czytelnictwo oraz dziedzictwo i kulturę regionu Zagłębia Dąbrowskiego – podkreśla Elwira Kabat-Georgijewa.

Na wszystkich uczestników wydarzenia czekać będą m.in.: wystawy, spotkania autorskie, warsztaty, wykłady, projekcja filmowa, festyn i wiele innych, a o zmierzchu – wyjątkowy pokaz mappingu, który ożywi elewację budynku i przeniesie widzów w zupełnie inny świat.

Ponadto, przez cały dzień każdy gość będzie miał m.in. możliwość zwiedzenia niemal całego gmachu oraz przyłączenia się do próby bicia rekordu wypożyczeń.

Zapomniałeś oddać książki w terminie?

Dla wszystkich zapominalskich czy zapracowanych, którzy nie zdążyli oddać wypożyczonych pozycji w wyznaczonym terminie czeka niespodzianka. Tylko 17 czerwca, w dniu otwarcia Zagłębiowskiej Mediateki, nastąpi abolicja, czyli jednorazowa anulacja długu za przetrzymanie książki. Każdy, kto przyjdzie w tym dniu uniknie regulaminowych kar.