12 stycznia już po raz 28. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Sprawdźmy, jakie atrakcje przygotowały miasta Zagłębia Dąbrowskiego.

28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się 12 stycznia 2020 roku/ Tegoroczne hasło akcji to „Wiatr w żagle”. Celem akcji jest zbiórka środków na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.

Cel finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane są zakupy inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów.

WOŚP w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
WOŚP w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Aby wspomóc zbiórkę, w całej Polsce odbędą się wydarzenia towarzyszące, których nie zabraknie także w naszym regionie. Będzińskie placówki działają na rzecz najsłynniejszej orkiestry w Polsce już od 8 stycznia. Na mieszkańców królewskiego miasta czekały licytacje, prelekcje, pokaz walk rycerskich, nauka średniowiecznych tańców czy stoiska ze słodkościami. Natomiast, 12 stycznia Szkoła Podstawowa nr 9 organizuje całodzienną zbiórkę pieniężną do puszek WOŚP.

W Czeladzi, o godz. 12.00 na terenach parku Grabek i parku im. Tadeusza Kościuszki po raz piąty odbędzie się czeladzki bieg „Policz się z cukrzycą”. Długość trasy będzie liczyć 5 km (bieg i nordic walking). Wpisowe wynosi 30 zł i w całości trafia do puszek wolontariuszy WOŚP. Organizatorzy przewidują, że udział weźmie około 300 biegaczy i amatorów kijków.

O godz. 16.00 na rynku ruszy orkiestrowa scena, na której czekać będzie wiele niespodzianek. Niezapomnianych wrażeń muzycznych dostarczą wspaniali artyści – New Transformation, Fair Weather Friends, Gooral. Gwiazdą wieczoru będzie Filip Lato.

Emocje sięgną zenitu podczas licytacji niecodziennych przedmiotów. Wiele artykułów będzie również dostępnych w specjalnym sklepiku. Tradycyjnie o 20.00 rozbłyśnie symboliczne „światełko do nieba” i zabrzmi słynny hymn WOŚP.

WOŚP 2019 w Dąbrowie Górniczej - fot. Dariusz Nowak
WOŚP 2019 w Dąbrowie Górniczej – fot. Dariusz Nowak

W Dąbrowie Górniczej orkiestrowe wydarzenia odbędą się nad Pogorią III, Pałacu Kultury Zagłębia i Szkole Podstawowej nr 7. O godz. 11.00 nad Pogorią III, stowarzyszenie Pogoria Morsuje zorganizuje wspólne morsowanie.

W godzinach od 15.00 do 20.00 impreza przeniesie się do Pałacu Kultury Zagłębia. Na mieszkańców czekać tam będą stoiska dąbrowskich stowarzyszeń, na których będzie można kupić gadżety, z których cały dochód zostanie przekazany WOŚP. O godz. 18.00 Wcale Nie Nadęta Orkiestra Dęta zagra koncert dla dzieci.

O godz. 19.30 na scenie zobaczymy Dawida Jędrusika – młodego dąbrowianina, który podbił serca jurorów tegorocznej Mam Talent. Tradycyjnie o godz. 20.00 odbędzie się światełko do nieba.

Orkiestrowe granie zawita w tym roku również do Szkoły Podstawowej nr 7. Odbędzie się tam dobroczynny mecz siatkówki dla małych i dużych fanów tego sportu.

WOŚP 2019 w Sosnowcu – fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec
WOŚP 2019 w Sosnowcu – fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec

28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w wojewódzkie śląskim ponownie odbędzie się w Sosnowcu. Tradycyjnie Górka Środulska będzie miejscem występów i koncertów, a także „światełka do nieba”. Imprezy pod dachem natomiast ponownie odbędzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Braci Mieroszewskich.

Atrakcji nie zabraknie. Te rozpoczną się w hali widowiskowo-sportowej przy Braci Mieroszewskich, już od godziny 10.00. Na miejscu mnóstwo atrakcji, m.in. strefa zdrowia, strefa sportowa i strefa artystyczna.

Główne wydarzenia od godziny 15.00 przy Górce Środulskiej, gdzie na scenie pojawią się Patrycja Markowska, Dżem, Skankan i Tabula Rasa. Kulminacją będzie niepowtarzalne światełko do nieba – bezhukowy pokaz iluminacji – podkreśla prezydent Sosnowca.

WOŚP 2019 w Zawierciu – fot. UM Zawiercie
WOŚP 2019 w Zawierciu – fot. UM Zawiercie

Kolejnym zagłębiowskim miastem, który zagra wspólnie z Jurkiem Owsiakiem jest Zawiercie, gdzie wydarzenia rozpoczęły się już w sobotę,11 stycznia, od morsowania w Zawierciańskim Klubie Morsa oraz nocy horroru w MOK-u.

W niedzielę pozytywnych emocji oraz emocji nie zabraknie. Wystąpią m.in. D-Bomb, Kapela Janicek oraz iluzjonista Paweł Kwiecień. Ponadto, zaplanowano też bezpłatne wejścia na lodowisko i basen, marsz nordic walking, pokazy tańca, pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu OSP Marciszów oraz licytacje. Zwieńczeniem zabawy będzie światełko do nieba o godz. 20:00.