W niedzielę, 12 stycznia, już po raz 28. zagra najpopularniejsza orkiestra w Polsce – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Do akcji przyłącza się Sosnowiec, gdzie już po raz kolejny odbędzie się wojewódzki finał.

Tegorocznym celem fundacji jest pozyskanie funduszy na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Jednym z beneficjentów WOŚP jest Sosnowickie Centrum Pediatrii do którego w przyszłym roku trafi kolejny sprzęt.

– W sumie od 2016 roku otrzymaliśmy sprzęt warty ponad 600 tys. zł. To m.in. ultrasonografy czy stanowisko do resuscytacji – podkreśla Andrzej Siwiec, prezes Sosnowieckiego Centrum Pediatrii.

WOŚP w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
WOŚP w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Wojewódzki finał ponownie w Sosnowcu

28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w wojewódzkie śląskim ponownie odbędzie się w Sosnowcu. Tradycyjnie Górka Środulska będzie miejscem występów i koncertów, a także „światełka do nieba”. Imprezy pod dachem natomiast ponownie odbędzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Braci Mieroszewskich.

– Nie mam żadnych wątpliwości, że warto organizować finał WOŚP w Sosnowcu. Każdego roku tłumy mieszkańców Sosnowca oraz Zagłębia bawią się wspólnie, słuchając gwiazd muzyki, a przede wszystkim pomagając. Dlatego nie inaczej będzie w tym roku – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Sosnowiec w telewizji

Podobnie, jak w ubiegłym latach Sosnowiec został partnerem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy tworzeniu transmisji telewizyjnej z 28. finału WOŚP. To oznacza, że sosnowieckie wydarzenia będą gościły na antenach stacji TVN, TTV i TVN24.

Atrakcji na pewno nie zabraknie. 28. finał w Sosnowcu rozpocznie się w hali widowiskowo-sportowej przy Braci Mieroszewskich, już od godziny 10.00. Na miejscu mnóstwo atrakcji, m.in. strefa zdrowia, strefa sportowa i strefa artystyczna.

Główne wydarzenia od godziny 15.00 przy Górce Środulskiej, gdzie na scenie pojawią się Patrycja Markowska, Dżem, Skankan i Tabula Rasa. Kulminacją będzie niepowtarzalne światełko do nieba – bezhukowy pokaz iluminacji – podkreśla prezydent Sosnowca.

WOŚP w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
WOŚP w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Zabawa od rana

Otwarcie – hymn WOŚP – sosnowiecka orkiestra dęta wielkoorkiestrowa akademia udzielania pierwszej pomocy – ratujemy i uczymy ratować – pokazy, kursy i instruktaże udzielania pierwszej pomocy przy udziale ogromnej liczbie uczniów sosnowieckich szkół – największa Pucha w Polsce.

Ponadto, na uczestników czekać będzie strefa zdrowia, gdzie przygotowane będą stałe punkty nauczania udzielania pierwszej pomocy, konsultacje lekarskie, masaże, pomiary ciśnienia, pomiary wagi, wywiad pielęgniarski, wywiad stomatologiczny, nauka mycia zębów dla najmłodszych czy konsultacje dietetyczne lub z kosmetyczką – pielęgnacja ciała, makijaż.

Nie zabraknie strefy artystycznej z warsztatami artystycznymi, kulinarnymi oraz występami zespołów muzycznych i tanecznych, magików i iluzjonistów, a także strefy sportowej. Ponadto, spotkanie z dziećmi, które korzystały ze sprzętu ufundowanego przez WOŚP oraz spotkanie z lekarzami, którzy korzystają ze sprzętu ufundowanego przez WOŚP.

Przygotowanych atrakcji jest jeszcze więcej: kawiarenka, licytacje, bawialnia dla dzieci, fotobudka, Wielki Kiermasz Wielkoorkiestrowy na rzecz WOŚP. – Podobnie jak przed rokiem jedną z atrakcji będzie kolejna edycja Wielkoorkiestrowej Gry Miejskiej. To nic innego, jak nowoczesna wersja podchodów. Celem uczestników będzie odnalezienie specjalnych wolontariuszy WOŚP i wrzucenie do ich puszek datku. Zadaniem graczy jest zebranie jak największej liczby pieczątek w jak najkrótszym czasie. Osoba, która będzie miała najwięcej pieczątek i dotrze najszybciej na metę w Hali MOSiR-u wygrywa – opowiada Ewelina Stasik, dyrektor IX LO w Sosnowcu, jedna z organizatorek sosnowieckiego finału WOŚP.

Skomentuj przez Facebook

17 KOMENTARZE

  1. Czy będzie zestawienie kosztów jakie poniesie miasto z kwotą zebranych datków i kwotą przekazaną na sosnowieckie szpitale? Zachodzi domniemanie, że miasto wyda x złotych, zebranych zostanie 0.5x a do sosnowieckiego szpitala przekazane 0x.

  2. Gdyby tak kwotę kosztów jakie poniesie miasto (zabezpieczenie imprezy, honoraria dla wykonawców, koszt ochrony, Policji, straży miejskiej, karetek, światełek i całej reszty) od razu przelać na konto szpitala miejskiego, to znacznie zmalałoby jego zadłużenie, ale wtedy nie byłoby lansu w zaprzyjaźnionej TVN i punktów w strukturach PO. Cóż z tego, że z pieniędzy sosnowieckiego podatnika szpital nie zobaczy grosza, jest impreza jest zabawa! Tylko tych marznących dieciaków szkoda.

  3. Gdyby komuś się chciało, to można do Urzędu Miejskiego złożyć wniosek o udostępnienie informacji publicznej z zapytaniem o podanie pełnych i szczegółowych danych dotyczących kosztów realizacji tej imprezy poniesionych przez miasto Sosnowiec, nie będą mieli wyjścia i będą musieli odpowiedzieć w ustawowym terminie.

  4. Wielu pisarczyków swoje myśli i poziom intelektualny wyrazić potrafi wyłącznie w formie inwektyw. Wiadomo z jakich powodów ubyło ok.30%mieszkańców naszego miasta od lat 90tych (260-190). Szczęściem miasta jest to że wszyscy mieszkańcy kraju słyszeli o naszym (od złej strony)mieście lecz nie wiedzą gdzie jest ono położone w przeciwieństwie do Wąchocka.

  5. Gdyby faktycznie wszystkie działania były społeczne byłaby to piękna idea, jednak tak dobrze nie jest i pieniądze płyną szerokim strumieniem na opłaty za występy budowy scen i inne głównie z samorządów a później mówi się o wielkim sukcesie tak ale propagandy polityków samorządowych za pieniądze publiczne. Ile ta orkiestra generuje rzeczywistego zysku?

  6. Podatnik- masz całkowicie rację . Należy przeprowadzić symulację dochów,i kosztów które są znane do końca np:scena,ochrona,opieka medyczna. Dopiero na tych pewnikach podjąć decyzję o organizacji przedsięwzięcia. Jestem przekonany że Pan Prezydent Chęciński tak postąpił. Pomijam tu ryzyko zdrowotne wolontariuszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here