Hala MOSiR w Czeladzi doczeka się gruntownej modernizacji. Miasto otrzymało właśnie dofinansowanie na ten cel. Przebudowane zostanie również zaplecze stadionu CKS-u.

Wysłużony budynek hali MOSiR w Czeladzi w końcu doczeka się prawdziwej metamorfozy. Miasto otrzymało na ten cel dofinansowanie. – To niewiarygodne, jak skuteczne są nasze służby w zdobywaniu unijnych środków. Trzyosobowy zespół ds. funduszy wspierany przez wszystkie niezbędne miejskie instytucje, zarobił już dla miasta w obecnej unijnej perspektywie finansowej ok. 70 mln zł, a zapewne to jeszcze nie koniec, bo czekają nas rozstrzygnięcia kolejnych konkursów – podkreśla Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi. – A w omawianym przypadku, nawet ja się nie spodziewałem, że nasz wniosek w konkursie o środki na termomodernizację hali MOSiR i budynku trybuny głównej, uzyska dofinansowanie. A jednak, spłynęła do nas znakomita wiadomość, że mamy przyznane kolejne 4 mln zł. Tym razem na modernizacje naszej sportowej infrastruktury. Tak więc w przyszłym roku będziemy mieli, nie tylko wyremontowany wcześniej Grabek, nie tylko odnowiony stadion, nie tylko tętniący nowym życiem basen, ale także błyszczącą nowością, halę sportową. Czeladź będzie piękna – dodaje.

Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na termomodernizację hali MOSiR przy ulicy Sportowej. Projekt pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej Hali Widowiskowo-Sportowej MOSiR oraz budynku obsługi stadionu w Czeladzi wraz z montażem OZE” wyceniony został na 4 mln 725 tys. 552,81 zł, a przyznane dofinansowanie z RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 wyniesie 4 mln 16 tys. 694,38 zł.

Stadion Miejski w Czeladzi – fot. UM Czeladź
Stadion Miejski w Czeladzi – fot. UM Czeladź

Remontują stadion

Przypomnijmy, że trwa pierwszy etap przebudowy i gruntownej modernizacji Stadionu Miejskiego im. Józefa Pawełczyka w Czeladzi. W październiku 2019 roku plac budowy został przekazany firmie z Wodzisławia Śląskiego. Wszystkie prace w pierwszym etapie mają kosztować prawie 1,1 mln zł.

W ramach pierwszego etapu zaplanowano m.in. likwidację zdewastowanych betonowych trybun, budowę trybuny z siedziskami od strony Brynicy, remont chodników na koronie stadionu i budowa nowego ogrodzenia wokół bieżni. Remontowana także będzie płyta główna boiska piłkarskiego. Wymieniona będzie nawierzchnia trawiasta i założone zostanie elektroniczne jej nawadnianie. Termin zakończenia tego etapu prac to drugi kwartał tego roku.

W drugim etapie prac, planowany jest remont trybuny głównej. – Wszystko wskazuje też, że w tym samym czasie prywatny inwestor, który planuje wydzierżawić od miasta hotel, przystąpi do jego remontu i rozbudowy – mówił kilka miesięcy temu burmistrz Zbigniew Szaleniec.

W ostatnim – trzecim – etapie remontu stadionu wyremontowana zostanie bieżnia oraz inne urządzenia lekkoatletyczne.