Pod koniec listopada odbędą się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Sosnowca. Dla młodzieży jest to żywa lekcja demokracji oraz idei społeczeństwa obywatelskiego.

Ogłoszone zostały wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Sosnowca. W tym roku, kandydaci mają czas na zarejestrowanie się do 15 listopada, natomiast wybory odbędą się 29 listopada we wszystkich szkołach ponadpodstawowych na terenie Sosnowca. Każda szkoła posiada 2 mandaty do obsadzenia w demokratycznych wyborach.

Młodzieżowa Rada Miasta Sosnowca jest organem apolitycznym powołanym w 2000 roku do reprezentowania sosnowieckiej młodzieży. Głównymi zadaniami MRMS jest doradzanie Radzie Miasta i prezydentowi w sprawach dotyczących młodzieży oraz organizacja życia kulturalnego uczniom sosnowieckich szkół.

Eksplozja Kolorów w Sosnowcu – fot. mat. pras. MRMS
Eksplozja Kolorów w Sosnowcu – fot. mat. pras. MRMS

Ponadto radni wchodzą w skład komisji stałych oraz problemowych, które organizują pracę MRMS. Zajmują się tam oni m.in. przygotowywaniem wydarzeń dla młodzieży (Bitwa na Balony z wodąBitwa na Poduszki, Tydzień Dziecka, debaty itd.) czy wydawaniem opinii na tematy istotne dla miasta. Praca ta ma charakter wolontariatu.

Dla młodzieży jest to żywa lekcja demokracji oraz idei społeczeństwa obywatelskiego. – Bycie młodzieżowym radnym to nie tylko reprezentacja młodzieży ze swojej szkoły na arenie miasta, ale także pamiątka na całe życie i okazja do poznania wielu osób o podobnych zainteresowaniach. Ponadto uczy wielu umiejętności, które przydadzą się w dorosłym życiu – mówi Jakub Kopeć, dotychczasowy przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Sosnowca.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Radni zdecydowali o likwidacji Młodzieżowej Rady Miasta