Każde miasto ma niezwykłych mieszkańców, którzy swoimi pasjami i pozytywną energią sprawiają, że staje się ono wyjątkowym miejscem. Dąbrowa Górnicza chce się nimi pochwalić.

Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej chce pochwalić się swoimi aktywnymi oraz pełnymi energii mieszkańcami i przygotował cykl filmów pt. „Dąbrowianie 2.0”.

− To dzięki energii ludzi mieszkających w naszym mieście, Dąbrowa Górnicza rozwija się tak dynamicznie. To banał, ale często zapominany: miasto to ludzie! To właśnie z mieszkańców Dąbrowa Górnicza czerpie swoją siłę. Chcemy pokazać światu, jak wyjątkowych mamy mieszkańców, stąd pomysł na serię filmów pt. „Dąbrowianie 2.0” – mówi Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Bohaterem pierwszego filmu jest Michał Radka, paralotniarz, pilot kadry narodowej Aeroklubu Polski. – Michał był w pewnym sensie pomysłodawcą serii. Miałem nakręcić z nim film o niebanalnym sporcie, a on w swojej nieograniczonej skromności powiedział, żebym nie robił filmu o nim, bo w Dąbrowie Górniczej są ciekawsi ludzie – opowiada Aleksander Kozłowski, reżyser i operator zaangażowany w projekt. − Przygotowywaliśmy kolejne relacje filmowe z miejskich wydarzeń, ale zawsze w cieniu pozostawali ludzie, dzięki którym możemy uczestniczyć w fenomenalnych miejskich świętach, takich jak Dni Miasta czy słynny Dąbrowski Półmaraton. To był moment, w którym zapadła decyzja, żeby opowiedzieć o ludziach – dodaje.

Do końca roku wyemitowanych zostanie jeszcze kilka krótkich filmów dokumentalnych przedstawiających sylwetki dąbrowian. – Jestem Ślązakiem zakochanym w Dąbrowie Górniczej. Odkąd kręcę tu filmy, nie mogę wyjść z podziwu dla energii, jaką mają mieszkańcy tego miasta i obywatelskości, jaką udaje się tu realizować na co dzień – podkreśla Aleksander Kozłowski.