Znamy termin wyborów samorządowych. Na radnych, wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast będziemy głosować w niedzielę 21 października.

Wybory samorządowe 2018 odbędą się 21 października i 4 listopada. Tak zdecydował premier Mateusz Morawiecki. – 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach. Niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków – zaapelował szef rządu.

Zgodnie z terminarzem, druga tura wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 4 listopada. Od dziś partie polityczne, koalicje, stowarzyszenia, organizacje społeczne i sami wyborcy mogą tworzyć komitety wyborcze.

Decyzja premiera musiała zostać ujawniona przed 16 sierpnia 2018 roku, a wybory musiały być wyznaczone na dzień wolny od pracy, przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad. Kadencje wszystkich ciał samorządowych kończą się 16 listopada 2018 roku.

Premier ogłaszając decyzję o wyborach samorządowych odrzucił dwie inne potencjalne daty. Pod uwagę, jeśli chodzi o pierwszy termin, brano także 28 października oraz 4 listopada. 21 października to jedyna niedziela wolna od handlu w tym miesiącu.

Z chwilą podpisania rozporządzenia przez premiera Mateusza Morawieckiego, oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza.

Podczas wyborów będą obowiązywać nowe przepisy dotyczące m.in. długości kadencji rad i sejmików czy jednomandatowe okręgi wyborcze.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

WYBORY 2018. Kto może kandydować na wójta, burmistrza i prezydenta miasta?