W niedzielę, 13 stycznia, już po raz 27. zagra najpopularniejsza orkiestra w Polsce. Po raz kolejny pomoże najmniejszym pacjentom. Jak wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?

W niedzielę (13 stycznia) odbędzie się 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W akcji weźmie udział blisko 1700 sztabów w całej Polsce i na świecie. Na ulicach kwestować będzie ponad 120 tys. wolontariuszy.

Tegorocznym celem fundacji jest pozyskanie funduszy na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.

– Na świecie obserwujemy znaczący postęp w medycynie, a zwłaszcza w diagnostyce. Na rynek trafiają coraz to nowsze, bardzo drogie urządzenia, które zarazem oferują kosmiczne możliwości diagnozy i szybkości w podejmowaniu leczenia. Kupując taki właśnie sprzęt mamy możliwość po raz kolejny podnieść poziom opieki nad chorymi dziećmi w Polsce. Dlatego Zarząd Fundacji zdecydował, że celem 27. Finału WOŚP będzie zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, dyrektor ds. medycznych Fundacji.

Potrzeby są ogromne

W realizacji celu 27. Finału WOŚP Fundacja skupi się przede wszystkim na zakładach diagnostyki specjalistycznej – zwłaszcza obrazowej, radiologicznej oraz laboratoryjnej. Do szpitali trafić mają tak zaawansowane urządzenia jak chociażby: rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG (w tym aparaty mobilne), wysokiej klasy ultrasonografy, echokardiografy czy sprzęt endoskopowy z torem wizyjnym dla gastroenterologii.

WOŚP 2019 - fot. mat. pras.
WOŚP 2019 – fot. mat. pras.

– Cały czas mam wrażenie, że dla polskich szpitali chcących rozwijać swoje możliwości Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest ostatnią deską ratunku – mówi Jerzy Owsiak, prezes zarządu WOŚP – System opieki zdrowotnej w Polsce boryka się coraz większymi i cały czas dalekimi od rozwiązania problemami. Brak środków na finansowanie leczenia, rosnące kolejki do podstawowych usług medycznych, palący brak wyspecjalizowanego personelu medycznego, któremu polski system nie jest w stanie zapewnić satysfakcjonujących warunków pracy – to bardzo poważne braki, powodujące coraz mniejsze poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego w Polsce – dodaje.

Identyfikator, puszka i serduszka. Jak rozpoznać wolontariusza?

Nieodłącznym atrybutem każdego wolontariusza są: puszka, czerwone serduszka – naklejki, drugi wolontariusz i identyfikator. Szczególnie ważny jest ten ostatni. To dzięki niemu wiemy czy osoba, do której puszki wrzucamy pieniądze rzeczywiście jest wolontariuszem. Na identyfikatorze znajduje się imię, nazwisko oraz zdjęcie wolontariusza, numer zbiórki, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora, pieczątka Fundacji oraz kod QR.

WOŚP 2019 - fot. mat. pras.
WOŚP 2019 – fot. mat. pras.

Zapłać jak chcesz

Oprócz zbiórki publicznej Finał WOŚP będzie umożliwiał także wsparcie celu poprzez przekazanie darowizny kanałami elektronicznymi. Po raz 19-ty uruchomiony zostanie serwis aukcji internetowych. Wpłatę na Finał będzie można przekazać za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej, serwisu Facebook, karty płatniczej, poprzez wysłanie sms-a oraz przez wiele innych elektronicznych metod wsparcia.

Wolontariusze WOŚP - fot. Łukasz Widziszowski
Wolontariusze WOŚP – fot. Łukasz Widziszowski

WOŚP w telewizji

O niedzielnym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie głośno już od samego rana. Finał WOŚP będzie bowiem transmitowany aż na trzech antenach – TVN, TTV oraz przez cały dzień na TVN24.

Podobnie, jak w ubiegłym roku Sosnowiec został partnerem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy tworzeniu transmisji telewizyjnej z 27. finału WOŚP i będzie jednym z 12 miast – obok Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Poznania, Rzeszowa, Torunia, Białegostoku, Łodzi, Zielonej Góry i Duszników Zdroju. To oznacza, że sosnowieckie wydarzenia będą gościły na antenach stacji TVN.

Tego dnia w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie odbędą się setki imprez, koncertów, happeningów i wydarzeń organizowanych oddolnie i autonomicznie przez sztaby WOŚP. Po raz kolejny dzień Finału WOŚP będzie dniem pełnym energii, radości, karnawału i zabawy.

CZYTAJ TAKŻE: Zagłębie Dąbrowskie gra z WOŚP!