13 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ponownie zagra w Sosnowcu. W mieście będzie kwestować ponad 250 wolontariuszy. Na Górce Środulskiej odbędzie się wielki koncert.

13 stycznia odbędzie się 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Orkiestra Jurka Owsiaka zagra także w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. Będzie się działo!

– Nie mam żadnych wątpliwości, że warto organizować finał WOŚP w Sosnowcu. Każdego roku tłumy sosnowiczan i Zagłębiaków bawią się wspólnie, słuchając gwiazd muzyki, a przede wszystkim pomagając. Dlatego nie inaczej będzie w tym roku – mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

WOŚP 2018 w Sosnowcu - fot. MC
WOŚP 2018 w Sosnowcu – fot. MC

Wielkoorkiestrowa Gra Miejska

27. finał WOŚP w Sosnowcu rozpocznie się w hali widowiskowo-sportowej przy Braci Mieroszewskich, już od godziny 10.00. Na miejscu przewidziano mnóstwo atrakcji, m.in. strefa zdrowia, strefa sportowa i strefa artystyczna. Gwiazdą wieczoru w hali będzie raper K2. – Nowością tegorocznej edycji będzie Pierwsza Wielkoorkiestrowa Gra Miejska. To nic innego, jak nowoczesna wersja podchodów, spaceru tematycznego, łączących w sobie cechy gier RPG, happeningu i flash mobów. Start o 10 przed halą przy Braci Mieroszewskich – mówi Ewelina Stasik, pomysłodawczyni gry i szefowa jednego ze sztabów WOŚP.

WOŚP w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
WOŚP w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Pomogą najmłodszym

Celem 27. finału WOŚP będzie zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych, dla placówek z oddziałami II oraz III referencyjności, czyli takich, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. Takim szpitalem jest m.in. Sosnowiecki Szpital Miejski. – Tylko w 2018 roku Sosnowiecki Szpital Miejski otrzymał sprzęt o wartości ponad 400 tysięcy złotych, w tym m.in. urządzenie do nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków, kardiotokografy i stanowiska do resuscytacji noworodków. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy nasza placówka zyskała wysokiej klasy sprzęt medyczny, a my możemy w jeszcze szerszym zakresie nieść pomoc najmniejszym. To nieoceniona pomoc – mówi Artur Nowak, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

WOŚP 2018 w Sosnowcu - fot. MC
WOŚP 2018 w Sosnowcu – fot. MC

Sporo atrakcji na Górce Środulskiej

Najwięcej atrakcji odbędzie się jednak na Górce Środulskiej. Początek o godz. 15.30. Na scenie pojawi się m.in. zespół Afromental, Pokahontaz i Transgresja. Tradycyjnie, razem z całą Polską, w Sosnowcu pojawi się światełko do nieba, a o godzinie 20.00 odbędzie się kilkuminutowy pokaz iluminacji pirotechnicznych przy wykorzystaniu petard bezhukowych.

Sosnowieckie Stawiki zyskały patrona - fot. UM Sosnowiec
Sosnowieckie Stawiki zyskały patrona – fot. UM Sosnowiec

Patronat Stawików i inne licytacje

Jak WOŚP, to także aukcje. Sosnowiec przygotował już licytacje. – W tym roku ponownie wybierzemy patrona Stawików, który przez rok będzie mógł się pochwalić tym tytułem, będzie także okazja wylicytowania 10-miesięcznego karnetu do Muzy, a także jedynego, wyjątkowego występu zespołu Silver Dance wraz z prezydentem Arkadiuszem Chęcińskim – wylicza Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

WOŚP 2018 w Sosnowcu - fot. MC
WOŚP 2018 w Sosnowcu – fot. MC

Gorąca herbata i kawa dla wolontariuszy

Na wolontariuszy, którzy chcą się ogrzać, swoje drzwi otworzy Centrum Informacji Miejskiej. Od godziny 10.00 do 14.00, 13 stycznia, będzie tam na nich czekała ciepła herbata lub kawa.

Bieg „Policz się z cukrzycą”

Z okazji WOŚP Harpagan Sosnowiec ponownie organizuje bieg, aby popularyzować walkę z cukrzycą, a przede wszystkim wiedzę na temat jej wykrywania i leczenia. Na starcie „Policz się z cukrzycą” ma się pojawić ok. 300 zawodników.

Sosnowiec w telewizji

Podobnie, jak w ubiegłym roku Sosnowiec został partnerem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy tworzeniu transmisji telewizyjnej z 27. finału WOŚP i będzie jednym z 12 miast – obok Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Poznania, Rzeszowa, Torunia, Białegostoku, Łodzi, Zielonej Góry i Duszników Zdroju. To oznacza, że sosnowieckie wydarzenia będą gościły, także na żywo, na antenach stacji TVN, TTV i TVN24.

Tak było w zeszłym roku:

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sosnowcu