Dowództwo polskiej armii wprowadziło pierwszy stopień gotowości bojowej w związku z konfliktem na Ukrainie. Żołnierze dostali rozkaz powrotu do koszar, cofnięto im też urlopy i wyjazdy służbowe.

Ministerstwo obrony narodowej wprowadziło pierwszy stopień gotowości bojowej. Podwyższona gotowość bojowa naszych jednostek wojskowych związana jest z inwazją Rosji na Ukrainę. Pierwszy stopień gotowości oznacza, że żołnierze są wzywani do koszar, odwoływane są wszystkie urlopy i wyjazdy służbowe. Armia sprawdza swoje zapasy oraz stan rezerwistów do mobilizacji i operacyjnego rozwinięcia.

Działania zostały podjęte na szczeblu dowództw w czwartek (24.02) rano. Dalsze kroki będą uzależnione od rozwoju sytuacji na Ukrainie i ruchów rosyjskich wojsk.

Narada w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego

W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się narada Prezydenta RP z rządem, dowódcami Sił Zbrojnych RP oraz szefami służb specjalnych.

Stoimy przy Ukrainie jako jej sąsiedzi, jako Sojusz Północnoatlantycki, jako Unia Europejska – skomentował Andrzej Duda, Prezydent RP. – Mamy nadzieję, że agresja na Ukrainę zostanie przerwana, że władze rosyjskie dokonają refleksji na tym, że ta agresja się nie opłaca ani władzy, ani państwu, ani przede wszystkim obywatelom – dodał.

Prezydent zaapelował do władz Rosji o zaprzestanie działań wojennych i do rosyjskich obywateli, by tych działań nie wspierali.

CZYTAJ TAKŻE:

Atak Rosji na Ukrainę. Bombardowania blisko polskiej granicy.