Ceny na rynku nieruchomości w Jaworznie wzrastają. Jest to związane nie tylko z ogólnymi trendami nieruchomościowymi w Polsce, ale również specyfiką tego miasta. Dowiedz się, ile przyjdzie Ci zapłacić za metr kwadratowy domu w tej lokalizacji. Rynek nieruchomości w Jaworznie – czym się charakteryzuje?

Jaworzno liczy aktualnie ok. 90 tysięcy mieszkańców, a liczba ta wzrasta w ostatnich latach szczególnie dynamicznie. Związane jest to faktem, że miasto prężnie się rozwija – ma bogatą infrastrukturę edukacyjną, dobrą komunikację, ciekawe miejsca rozrywki i liczne punkty handlowe. Nic zatem dziwnego, że Jaworzno zostało obrane przez deweloperów jako jeden z ważniejszych punktów na mapie.

Swoją ofertę kierują oni zwłaszcza do osób pracujących w stolicy Śląska, czyli Katowicach, ale które chcą mieszkać odrobinę dalej od tego ruchliwego miasta.

Mieszkania z rynku pierwotnego w Jaworznie nie odbiegają cenowo od pozostałych większych miast Polski. Za metr kwadratowy nowego mieszkania w wielorodzinnym budynku deweloperskim przyjdzie nam zapłacić ponad 5200 złotych. Oznacza to, że średnio mieszkania sprzedawane są za nieco ponad 300 tysięcy złotych – jest to średnia cena transakcyjna w tym mieście. Oczywiście oprócz tego dokonywane są transakcje na znacznie większe i niższe kwoty. Mieszkania 50-metrowe można zakupić już za 290 tysięcy, ale będą to lokale z rynku wtórnego i prawdopodobnie wymagające remontu.

Jeżeli z kolei interesują nas domy w Jaworznie, na gratka.pl znajdziemy najbardziej aktualne i sprawdzone oferty zarówno od osób prywatnych jak i pośredników.

Za jaką cenę kupię dom w Jaworznie?

Domy w Jaworznie można kupić już od 400 tysięcy złotych. Niekiedy zdarzają się okazyjne oferty, jednak najczęściej pochodzą od syndyków mas upadłościowych (ostatnia tego typu oferta opiewała na 185 tysięcy przy budynku 90-metrowym).

Najczęściej jednak jeśli planujemy zakup domu powinniśmy się liczyć z wydatkiem rzędu 600 tysięcy i więcej – wszystko zależy od wielkości nieruchomości, wielkości posiadłości oraz oczywiście standardu jej wykończenia.

Domy deweloperskie na obrzeżach Jaworzna są sprzedawane za ok. 4300-4500 złotych za metr kwadratowy, co przekłada się na cenę transakcyjną ok. 490 tysięcy złotych. Do tej kwoty jednak należy doliczyć co najmniej 30 procent wartości nieruchomości na wykończenie budynku.

Czy Jaworzno jest atrakcyjnym miastem?

Z badań zadowolenia społecznego wynika, że ponad 90 procent mieszkańców Jaworzna ocenia to miasto jako bardzo dobre miejsce do życia. Większość jest zdania, że Jaworzno obrało dobry kurs na zmiany: jest to miasto bezpieczne, zielone i dobrze skomunikowane. Większość mieszkańców jest również przekonana o tym, że to dobrze, iż Jaworzno nie jest zaliczane do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Te dane wskazują na to, że inwestycja na rynku mieszkaniowym w Jaworznie jest warta rozważenia, jeśli dysponujemy wolnymi środkami pieniężnymi. Jeśli szukamy inwestycji pod wynajem, to najlepiej jest kierować swoją uwagę na mieszkania i domy z drugiej ręki – ich koszt jest mniejszy i prawdopodobnie inwestycja szybciej się zwróci. Jeśli szukamy lokalu dla siebie, warto przemyśleć propozycje deweloperskie, w szczególności osiedla położone na obrzeżach Jaworzna.

Rękę na pulsie można trzymać odwiedzając codziennie portale z nieruchomościami o sprawdzonej renomie. Większość z nich posiada możliwość ustawienia powiadomień, gdy pojawi się nowa oferta o interesujących nas parametrach.