W czwartek rano, 24 lutego Władimir Putin ogłosił w telewizyjnym wystąpieniu rozpoczęcie „operacji specjalnej w Donbasie”. Wojska rosyjskie zaatakowały wschodnie granice Ukrainy oraz prowadzą naloty rakietowe na największe ośrodki miejskie tego kraju.

Przedstawiciele MSW Ukrainy poinformowali o ostrzałach rakietowych ukraińskich punktów dowodzenia, lotniskach, składach wojskowych w Kijowie, Dnieprze i Charkowie. Informacje o ostrzałach i wybuchach docierają z różnych ukraińskich miast również w obwodzie Lwowskim, bezpośrednio przy polskiej granicy.

Putin w telewizyjnym wystąpieniu uzasadnił swoją decyzję prośbą separatystów z Donbasu, których „niepodległość” Rosja uznała – w poniedziałek Władimir Putin podjął decyzję o uznaniu „niepodległości” separatystycznych tzw. „republik ludowych” ŁRL (Ługańskiej Republiki Ludowej) i DRL (Donieckiej Republiki Ludowej) w ukraińskim Donbasie. Według Władimira Putina celem operacji jest: „demilitaryzacja i denazyfikacja” Ukrainy.

Prezydent Ukrainy ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w całym kraju

Po tym, jak Rosja zaatakowała w nocy Ukrainę, prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Prezydent poprosił obywateli, by zachowali spokój i w miarę możliwości pozostawali w domach.

— W wielu miastach Ukrainy słychać było wybuchy, Rosja przeprowadziła ataki rakietowe na infrastrukturę i straż graniczną — powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Pierwsze ofiary śmiertelne konfliktu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy przekazało pierwsze informacje o osobach, które zginęły w wyniku ataku Rosji na Ukrainę. Łącznie zginęło co najmniej osiem osób. Wśród ofiar jest 17-latek zabity w obwodzie chersońskim i osoba, która zginęła w ataku lotniczym na miasto Browary w obwodzie kijowskim.

Polska chce uruchomienia art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego

Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych polecił stałemu przedstawicielowi przy NATO złożenie wniosku o uruchomienie art.4 traktatu waszyngtońskiego. Ambasador RP przy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Tomasz Szatkowski wspólnie z grupą sojuszników złożył stosowny wniosek na ręce Sekretarza Generalnego NATO.

Czym jest artykuł 4 Traktatu Waszyngtońskiego?

Zgodnie z art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego, powołującego NATO „strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron”. Zastosowanie art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego nie ma realnego wymiaru militarnego, ale to ważny mechanizm polityczny. Art. 4 uruchamia się wtedy, kiedy sytuacja jest na tyle poważna, że NATO jako całość chce się jej przyjrzeć.

CZYTAJ TAKŻE:

Zagłębiowscy samorządowcy wspierają Ukrainę i Ukraińców