Ogłoszone zostały wyniki części programów grantowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teatr Zagłębia otrzymał ponad 400 000 tysięcy na swoje projekty.

W ramach programu „Infrastruktura kultury” – 400 000 zł na zakup oświetlenia i nagłośnienia scenicznego i w ramach programu „Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży” – 41 000 zł na produkcję spektaklu dla młodzieży w reżyserii Justyny Łagowskiej.

W ramach dofinansowania Teatr Zagłębia zakupi nowoczesne urządzenia do oświetlenia sceny i tworzenia efektów świetlnych oraz rozbuduje system nagłośnienia sceny i widowni. Obecny system oświetlenia oraz udźwiękowienia od dłuższego nie spełnia wymagań współczesnej produkcji teatralnej i ogranicza możliwości realizatorów spektakli.

Zmiana, którą odczują widzowie, będzie wyraźnie zauważalna: nowo zakupione tzw. inteligentne urządzenia pozwolą na dynamiczne zmiany oświetlenia w trakcie poszczególnych scen spektaklu, a rozbudowany system nagłośnienia poprawi jakość dźwięku na widowni. Zakupione urządzenia będą pobierały mniej prądu w porównaniu do obecnie używanych w teatrze, co pozwoli zredukować ogólne zużycie energii elektrycznej i przyczyni się do realizacji celów polityki ekologicznej instytucji.

W ramach programu „Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży” sosnowiecki teatr otrzyma 41 000 zł na produkcję spektaklu dla młodzieży w reżyserii Justyny Łagowskiej.

Projekt tworzony w nurcie „teatru w klasie” zakłada szereg działań warsztatowych przeprowadzonych z młodzieżą szkolną, której doświadczenia staną się punktem wyjścia do stworzenia spektaklu granego bezpośrednio w szkołach. Perspektywa młodych ludzi będzie kluczowa dla realizowanego przedstawienia, a tematem przewodnim twórczynie uczynią obecną w życiu młodzieży przemoc oraz sposoby reagowania na nią. Za reżyserię odpowiada Justyna Łagowska, twórczyni cieszącej się dużą popularnością „Opowieści wigilijnej” wystawianej w Teatrze Zagłębia, a scenariusz opracuje Daria Sobik, półfinalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Projekt powstaje pod opieką pedagożki Teatru Zagłębia, Agaty Kędzi.