W piątek, 18 marca w Teatrze Zagłębia odbędzie się specjalny pokaz spektaklu „Kreszany” wystawiany w duchu solidarności z Ukrainą i Ukraińcami.

„Kreszany” w reżyserii Oleny Apczel to dokument ruchu i pieśni o przerywaniu cyklu niepamiętania. To zbudowana na podstawie prawdziwych i wyobrażonych wierzeń słowiańskich baśń-rytuał, w której wszystko ma swoje – inne niż znamy – miejsce.

Twórcy zapraszają do wyobrażonego świata wyrosłego z kultury, której pamięć osadzona jest głęboko w pełnej różnych bogów i bogiń słowiańszczyźnie. Czy taka kultura byłaby bardziej otwarta, niż ta znana nam z naszej rzeczywistości? Czy byłoby w niej więcej miejsca na czułość a mniej na wstyd? Czy byłaby ona mniej wykluczająca? Сzy bardziej słyszalne byłyby w niej kobiece głosy? Czy w takiej kulturze ból byłby narzędziem oczyszczenia a nie zemsty? Czy jeśli taka kultura nie zachowała się w żadnych archiwach, to czy przypadkiem nie przetrwała w nas?

Na te pytania widzowie znajdą odpowiedź już w najbliższy piątek. Wieczór będzie wyjątkowy z jeszcze jednego powodu. Po spektaklu zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy, z której cały dochód zostanie przekazany na rzecz Ukrainy i Ukraińców. Bilet wstępu kosztuje 1zł i można go zakupić na stronie internetowej lub w kasie Teatru Zagłębia.