Katowiccy radni jednogłośnie przyjęli w poniedziałek (29 maja) wniosek do rządu o utworzenie związku metropolitalnego w woj. śląskim. Uroczysta sesja z udziałem samorządowców z 41 miast i gmin odbyła się w sali Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Katowiccy radni przyjęli wniosek do rządu o utworzenie związku metropolitalnego w woj. śląskim. To ostatnia leżąca po stronie samorządowców część procedury związanej z tworzeniem metropolii.

– Nie ma wątpliwości, że to historyczna chwila dla naszego całego regionu. Zadanie, które powierzono Górnośląskiemu Związkowi Metropolitalnemu, wypełniliśmy. Wierzę, że metropolia oznacza szybszy rozwój Śląska – stwierdziła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i przewodnicząca zarządu GZM

Uroczystą, nadzwyczajną sesję katowickiej Rady Miasta w tej sprawie, z udziałem m.in. 41 przedstawicieli miast i gmin, które mają stać się członkami związku, zorganizowano w historycznej sali Sejmu Śląskiego.

– To pierwsza i jedyna w Polsce metropolia, jedyna w tej części Europy – mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Dokument zawiera autopoprawkę dotyczącą nazwę metropolii. Chodzi o skrót „Silesia”, który został usunięty po sprzeciwie prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego. Ten wraz z sosnowieckimi radnymi uzależnili od tego przystąpienie miasta do związku. W tej sprawie odbyła się nawet nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, na której obecny był prezydent Katowic Marcin Krupa i prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Ostatecznie uchwała zawiera formalną nazwę związku jako „Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia”.

– Dla nas Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to jedyna nazwa. Dla regionu zagłębiowskiego bardzo ważna jest nasza identyfikacja. Tak samo, jak dla regionu śląskiego – powiedział prezydent Chęciński. – To nazwa, która łączy, a nie dzieli – dodał.

Zgodnie z intencją rządu i władz samorządowych związek metropolitalny w woj. śląskim powstanie z początkiem lipca tego roku. Metropolia, zgodnie z przyjętą uchwałą, obejmuje 41 miejscowości i gmin Śląska i Zagłębia, które zamieszkuje prawie 2,3 mln osób.

W granicach związku znajdą się: Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Katowice, Kobiór, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mierzęcice, Mikołów, Mysłowice, Ożarowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze i Zbrosławice.

Utworzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii to jednak dopiero początek. Przed samorządowcami jeszcze sporo pracy.

– Teraz musimy wszyscy tę metropolię wypełnić treścią. Metropolia nie będzie miała żadnego sensu, jeżeli jej działania nie będą jak najbardziej pozytywnie odbierane przez samych mieszkańców. Trzeba więc brać się do roboty.Jeszcze kilka lat temu wśród samorządowców bez większego problemu można było znaleźć przeciwników takich rozwiązań. Dzisiaj prezydenci, burmistrzowie i wójtowie 41 gmin mówią w tej sprawie zdecydowanie jednym głosem – powiedział Wojciech Saługa, marszałek woj. śląskiego.

Od 2018 roku metropolia otrzyma finansowanie z budżetu państwa (ok. 280 mln zł rocznie z 5-procentowego udziału w podatku PIT). Środki te zostaną przeznaczone na rozwój obszaru objętego ustawą metropolitalną – m.in. na organizację transportu publicznego oraz kształtowanie ładu przestrzennego, współdziałanie w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich, a także na promocję związku i jego obszaru.

– To będzie bardzo trudne przedsięwzięcie, wymagające od wszystkich ogromnej ilości pracy. Liczę, że wzajemny szacunek i zrozumienie zaowocuje rozwojem naszej metropolii – powiedział prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Podobnego zdania jest Tomasz Szczerba, burmistrz Wojkowic. – Czeka nas ogrom pracy i mam nadzieję, że będzie ona przebiegać w atmosferze partnerstwa i wzajemnego szacunku. Szkoda czasu na swary – dodaje.

Kto wyszedł zwycięsko w batalii o nazwę tworzonej metropolii?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...