Już wkrótce w Będzinie powstanie kolejna atrakcja. Przy torze do pump tracku zostanie wybudowany plac do kalisteniki. Miasto ogłosiło przetarg na jego budowę.

Włodarze miasta ogłosili przetarg na robotę budowlaną pn.: „Zaprojektowanie i budowa placu do kalisteniki wraz z zagospodarowaniem terenu przy ul. Powstańców Śląskich w Będzinie”. Ma to być plac, ok. 150 m2, z urządzeniami umożliwiającymi aktywność fizyczną polegającą na wykorzystywaniu podczas ćwiczeń jedynie masy swojego ciała.

Plac do kalisteniki ma być przeznaczony do siłowego i sprawnościowego treningu ulicznego. Atrakcja ta skierowana będzie zarówno do młodzieży, jak i dorosłych, którzy chcą aktywnie spędzać czas wzmacniając kondycję oraz poprawiając sylwetkę.

Kalistenika to aktywność fizyczna polegająca na treningu siłowym opartym o ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała, takie jak np. pompki, mostki, brzuszki i dipy. Jest często łączona ze stretchingiem.

Ćwiczenia te mają pozytywny wpływ na układ krwionośny człowieka oraz kształtowanie mięśni, równowagi, zwinności i koordynacji. Wykorzystuje się ją w ramach treningu wojskowego oraz wychowania fizycznego w szkołach na całym świecie.

Jednak, aby ćwiczenia kalisteniczne były efektywne, należy zadbać o prawidłową technikę i optymalną częstotliwość ich wykonywania. Ustalenie właściwego planu treningowego to pierwszy krok do sukcesu.

Będziński plac do kalisteniki ma także dać możliwość organizowania imprez sportowych np. zawodów czy pokazów kalisteniki, która staje się coraz popularniejszą dyscypliną sportu w Polsce i na całym świecie.