Władze Sławkowa i zarządu województwa śląskiego podpisali umowę na termomodernizację Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie.

Dzięki środkom unijnym Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie przejdzie prawdziwą metamorfozę. Miasto otrzymało ponad 2,86 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Przypomnijmy, że MOK przejdzie prawdziwą metamorfozę. Zmiany zajdą zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Ma być nowocześnie, a co najważniejsze ekologicznie. Docieplone będą ściany zewnętrzne, położona nowa elewacja, wymieniony dach, stolarka okienna i drzwiowa. Na nieużytkowanej dotychczas części placu powstanie plenerowa scena z widownią na 80 miejsc.

Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie - fot. UM Sławków
Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie – fot. UM Sławków

Ponadto, miejsce za budynkiem, gdzie przechowywany jest w tej chwili węgiel, stanie się przestrzenią do gier, zabaw i animacji na wolnym powietrzu. Znikną przerdzewiałe rynny, zacieki i ubytki tynku, które straszyły tu od lat.

Zmieniony zostanie także system ogrzewania. Opalanie węglem zostanie zastąpione ogrzewaniem gazowym, co pozytywnie wpłynie na jakość powietrza. Dodatkowo, na nasłonecznionej części dachu pojawią się panele fotowoltaiczne. Przynieść ma to oszczędności w zużyciu prądu. Ekologiczna rewolucja w MOK obejmie też wymianę wszystkich źródeł światła wraz z modernizacją instalacji elektrycznej.

Podpisanie umowy na przebudowę MOK Sławków - fot. Krzysztof Kozieł
Podpisanie umowy na przebudowę MOK Sławków – fot. Krzysztof Kozieł

– Nadrabiamy w ten sposób zaniedbania, które przez wiele lat aż do końca poprzedniej kadencji doprowadziły obiekt do katastrofalnego stanu technicznego. Będzie to z pewnością jedna z najbardziej spektakularnych inwestycji. Idealnie wpisuje się ona w dobre i twórcze przemiany, jakie zaszły w ofercie kulturalnej wraz ze zmianą w 2015 roku osoby kierującej ośrodkiem – mówi Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

W najbliższym czasie miasto ogłosi przetarg na wybór wykonawcy inwestycji. Ten etap ma potrwać do końca roku. Same prace budowlane potrwają natomiast kilkanaście miesięcy. Szacunkowy koszt całej inwestycji wynosi ponad 3,45 mln zł, z czego ponad 2,86 mln zł to unijne dofinansowanie. Resztę Sławków dołoży ze swojego budżetu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Nowe życie Kazimierza Górniczego. Miejskie obiekty przejdą metamorfozę