Rafał Trzaskowski otrzymał w Sosnowcu 39,18 proc. głosów i pokonał Andrzeja Dudę, którego poparło 34,82 proc. wyborców – wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej.

Z danych PKW ze wszystkich 107 obwodowych komisji wyborczych wynika, że w niedzielnych wyborach prezydenckich w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego wzięło udział 99 512 osób ze 155 198 uprawnionych do głosowania. Frekwencja wyniosła 64,12 proc. i była wyższa niż w pierwszej turze pięć lat temu (48,14 proc. przyp.).

W Sosnowcu najwięcej głosów uzyskał Rafał Trzaskowski. Na kandydata Koalicji Obywatelskiej zagłosowało 38 883 mieszkańców (39,18 proc.). Drugi był Andrzej Duda, którego poparły 34 564 osoby (34,82 proc.).

Trzecie miejsce zajął Szymon Hołownia, którego poparło 14 087 osób (14,09 proc.). Kolejne miejsca zajęli: Krzysztof Bosak (6040 – 6,09 proc.), Robert Biedroń (3172 – 3,20 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (1722 – 1,73 proc.), Stanisław Żółtek (220 – 0,22 proc.), Waldemar Witkowski (201 – 0,20 proc.), Paweł Tanajno (147 – 0,15 proc.), Marek Jakubiak (129 – 0,13 proc.) i Mirosław Piotrowski (87 – 0,09 proc.).

Wyniki wyborów prezydenckich w Sosnowcu:

Rafał Trzaskowski: 38 883 (39,18 proc.)
Andrzej Duda: 34 564 (34,82 proc.)
Szymon Hołownia: 14 087 (14,19 proc.)
Krzysztof Bosak: 6040 (6,09 proc.)
Robert Biedroń: 3172 (3,20 proc.)
Władysław Kosiniak-Kamysz: 1722 (1,73 proc.)
Stanisław Żółtek: 220 (0,22 proc.)
Waldemar Witkowski: 201 (0,20 proc.)
Paweł Tanajno: 147 (0,15 proc.)
Marek Jakubiak: 129 (0,13 proc.)
Mirosław Piotrowski: 87 (0,09 proc.)

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Wybory 2020. Kluczowi będą teraz wyborcy Szymona Hołowni [KOMENTARZ]

Na zdjęciu Rafał Trzaskowski z żoną na wieczorze wyborczym – fot. Rafał Trzaskowski/Facebook

23 KOMENTARZE

 1. Gorąco i serdecznie życzymy Trzaskowskiemu, zwycięstwa w drugiej turze – może wtedy zabierze sobie do „warszawki” naszego Chęcińskiego /a tam się szybko na nim poznają/
  Współczujemy sosnowieckiemu SLD – /Biedroń tylko 3,2%/ to na kogo głosowała miejska lewica?
  Niepokój budzi bosakowe 6% – obyśmy nie dorobili się w Sosnowcu sił narodowo-faszstowskich

  • No to fakt, ale na szczęście większość wyborców Hołowni i Biedronia poprze Trzaskowskiego, więc jego przewaga nad Dudą powinna być w II turze znacznie większa. Bądźmy dobrej myśli, że mentalnie Sosnowiec okaże się miastem bliższym Warszawy, Wrocławia, Poznania, Łodzi, Krakowa i Gdańska, a nie podhalańsko-podkarpackich wiosek. Może tym razem korzenie znacznej części mieszkańców naszego miasta jednak nie sięgną „ojcowizn” w inspiracjach wyborczych 🙂

   • Ta mentalność to pogarda b.często okraszona kłamstwami wyżej sra…ych niż mają uszy. Problem w tym, że często słoma z butów wystaje tej mentalności.

    • W Sosnowcu wygrał Trzaskowski, a w II turze Duda będzie mieć ok 2/3 głosów Trzaskosia. W naszym mieście będzie przepaść między jednym a drugim, na korzyść Trzaskowskiego. Wyniku w całym kraju nie przewidzi dzisiaj nikt. Co do słomy: wśród osób z wyższym wykształceniem Trzaskoś zdobył niemal dwukrotnie więcej głosów od Dudy. Efekt jest taki, że w „Internetach” „przypadkowe” osoby (zapewne te z darem bilokacji, które widziały swego czasu nauczycielki z drogimi torebkami w kawiarniach we wszystkich większych miastach) już zaczęły zohydzać wyższe wykształcenie i pomniejszać jego znaczenie. Ponieważ poparcie dla Dudy jest tym wyższe, im niższe jest wykształcenie wyborcy, ludzie z maturą niedługo staną się takimi samymi wrogami „zdrowego” narodu jak geje. Tam, gdzie inne społeczeństwa widzą przyszłość, nadzieję i inspirację, „my” przez 2 tygodnie będziemy szukać słomy.

     • To prawda. Sondaże pokazują, że na Trzaskowskiego zagłosowały osoby młode, wykształcone, mieszkające w dużych miastach. Na Dudę głosowało natomiast sporo emerytów, ludzi z wykształceniem podstawowym i mieszkańców wsi. Skąd to się bierze? Osoby starsze, niewykształcone i z małych miast boją się zmian. Wystarczy ich postraszyć uchodźcami i już się boją. Oglądają tylko publiczną telewizję, słuchają księdza z ambony i to jest ich informacja o otaczającym świecie. Cała nadzieja w młodych ludziach, którzy miejmy nadzieję trzeźwo patrzą na świat i wyrwą Polskę z tego zaścianka. Dziwi mnie, że Duda ma takie poparcie w województwie podkarpackim. Tam przecież jest bieda, nie ma pracy, młodzi wyjeżdżają na zachód pracować, przesyłają z Europy pieniądze swoim rodzinom, a jak przychodzą wybory to głosują na Dudę, któremu z Unią Europejską nie jest po drodze.

  • To jest naprawdę bardzo przykre, jeśli człowiek o poglądach mocno antykomunistycznych jest zmuszony czasem zagłosować na postkomunistów, żeby zatrzymać neobolszewię. Historii już nie zmienimy, ale przyszłość zależy od nas.

   • A jak rano wstajesz to otwierasz czasem oczy? Bywam w Europie, zwłaszcza w Holandii i myślę, że „neobolszewia”to pikuś w porównaniu z galopującym marksizmem kulturowym:)

    • Przypomniała mi się rozmowa sprzed jakichś 2-3 lat z bardzo sympatyczną panią gdzieś w okolicach Biecza (południowa Małopolska). Pani była naprawdę miła, ale poglądy miała, że tak to ujmę, zgodne z geografią 🙂 Jechała po całej Europie, bo jak była u córki w Paryżu „to widziała” jak tam jest źle. Pytanie, kiedy córka wraca do Polski i jak wielu Francuzów sprowadza się do Polski, zakończyło wywody.
     Tak, ja też bywam w Europie i nie wszystko mi się tam podoba. Podobnie jak nie wszystko podoba mi się u nas, ale to straszenie Europą działa głównie na osoby, które raz w roku jadą do „powiatu” i wiedzę o świecie czerpią z TVP. Ci, którzy podróżują (najczęściej osoby nieco zaradniejsze, czyli np. lepiej wykształcone) pokazują jak się tego otwartego świata boją właśnie swoimi preferencjami wyborczymi.

     • Napisz jeszcze dlaczego ta córka musiała wyjeżdżać. Wielu wartościowych ludzi musi się tułać po świecie. Przypominam, że to PO doprowadziło do tej tułaczki. Ale co tam, jak się ma takie wykształcenie jak Trzaskowski, to można nawet szybę taśmą klejącą przykleić. Ot takie wyższe wykształcenie od węgierskiego filantropa.

 2. I tak słaba przewaga w mieście, gdzie dowodzi cały czas jego kolega po linii. Chyba najwięcej bilbordów, plakatów (za darmochę czy jakiś mocny rabat jak PełO miało w Warszawie?).

  • Całkiem niezły wynik jak na tak krótką kampanię, przy takim obiektywizmie telewizji publicznej, wsparciu rządu dla głównego kontrkandydata i aktywną farmą z Żolgina.

 3. To oczywiste!
  Sosnowiczanie chcą wydłużenia wieku emerytalnego, śmieciówek i walenia za michę ryżu…
  …na szczęście jeszcze nie wszyscy, choć to kwestia czasu w czasach gdy „światopogląd” kształtuje srajbuk.

 4. Przypominam Wam, że Duda zdobył w Sosnowcu 1/3 głosów. Trolling też trzeba umieć robić w taki sposób, żeby być wiarygodnym. Gdy wejdzie tutaj ktoś z zewnątrz to pomyśli, że to strona regionu z okolic Przemyśla, albo innego Krosna. Umiejcie wyważyć Wasze komentarze liczebnie i jakoś bardziej kreatywnie, bo zaczynacie już jechać Kurskim po całości. Nawet nie wiem, czy po tych ostatnich o emigracji (no tak, zaczęła się za PO, za PiS notujemy masowy powrót), wydłużenia wieku emerytalnego i sugestiach do Sorosa to już się nie chce w to brnąć. Na szczęście, sosnowiecki lud tego nie kupi. Przypominam jeszcze o LGBT, bo co do wykształcenia (a nie mówiłem? 🙂 to już pierwszy tekst mamy!
  Tak, ja chcę wydłużenia wieku emerytalnego. Inaczej, nie tyle chcę, co rozumiem, że jest koniecznością i się na to zgadzam. Pieniądze na emerytury nie rosną na drzewach i obecny system się nie utrzyma. Za kilka, kilkanaście lat ludzie to odczują, jak dostaną emeryturę może nawet i po 50-tce, ale starczy im tylko na setkę. Wódki, żeby się z rozpaczy upić. Nie jesteśmy jedyni w Europie którzy podnieśli wiek emerytalny. Nie wystarczy tylko nie kraść (nie mówię, że ten warunek jest spełniony, to inny temat), trzeba jeszcze umieć rządzić odpowiedzialnie. Można ośmieszać wykształcenie i doświadczenie Trzaskowskiego, jednocześnie popierać rząd, którego premier na stanowisko wiceministra finansów – jednego z najważniejszych przecież resortów – powołał dwudziestoparolatka z naturalnie ogromnym doświadczeniem pozwalającym mu na rządzenie państwową forsą. To nie jest Ministerstwo Cyfryzacji, gdzie wystarczy mieć wyższe wykształcenie (tfu!), żeby zostać wiceministrem. Ot, takiego geniusza wyłuskał nasz pan premier, niemal jak on sam… Co do miski ryżu, to chyba niezbyt celny argument. Ktoś inny takie propozycje składał…
  Populizm jest dobry do ogłupiania ludu, ale na dłuższą metę ten lud za niego płaci. Na szczęście nie wszyscy oglądają TVP i nie wszędzie książka robi za podstawkę pod patelnię z jajecznicą…

  • nie chce mi się polemizować z człowiekiem który już z zasady uważa się za mądrzejszego od innych, ale poprzedni minister finansów potrafił tylko powiedzieć „piniedzy nie ma i nie będzie”. Znam też sporo ludzi którzy jednak powrócili do kraju. Podejrzewam, że Pan określił by ich nieudacznikami z mniejszym wykształceniem. No cóż, impertynencja jak widać nie jest Panu obca.

 5. Szczególnie jeśli sam sobie dopowiadasz za kogo się uważam i co bym powiedział.
  Piszę per „Ty” nie przez brak szacunku do Ciebie, ale zgodnie z niepisanymi regułami tzw. netykiety, osoby niepubliczne tak się do siebie zwracają w necie.
  Też nie widzę sensu dalszej dyskusji.

 6. To nie są moje odpowiedzi, ponieważ nie zadawałem żadnego pytania. Pan to przecież wcześniej sam napisał Wystarczy spojrzeć na Pana wpisy a wnioski nasuwają się same. Próby dowartościowania się w necie staje się dość popularne. Miłego dnia życzę.

 7. Młode wykształcone z dużych miast głosowały na Rafcia czyli słoiki którym wmawia się takie cuda że jest z wielkiego miasta tak też jest w Sosnowcu pełno słoików z małych miejscowości miasteczek itd. Sosnowiec nigdy nie będzie Gdańskiem Warszawa itd. To było Czerwone Zagłębie wpływy rosyjskie a Gdańsk Niemiecki. Rafcio pafcio jak zwykle na dwóch frontach punktuje hahahaha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here