Od 15 czerwca jako jeden z pierwszych w regionie Sosnowiecki Szpital Miejski wznawia porody rodzinne. Jak podkreśla Aneta Kawka, prezes szpitala, priorytetem jest komfort przyszłych. Ważne, by rodzice spełnili określone warunki bezpieczeństwa.

Od połowy marca w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim ze względów bezpieczeństwa zrezygnowano z porodów rodzinnych. Przyszłe mamy na porodówkę przychodziły same. Od 15 czerwca ma to się jednak zmienić. Ojcowie znów będą mogli towarzyszyć swoim partnerkom w najważniejszych chwilach w swoim życiu.

– Naszą intencją jest odpowiedź na potrzeby pacjentek – przyszłych mam i ich partnerów, dla których okres wstrzymania porodów rodzinnych nie był łatwy. Cieszymy się, że nasz szpital jako jeden z pierwszych może wznowić porody rodzinne. Dzięki nim przyszłe mamy będą mogły rodzić w mniejszym stresie, co jak wiadomo, ma wpływ na zdrowie i samopoczucie zarówno ich, jak i noworodka – mówi Aneta Kawka, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. – Aby zadbać nie tylko o komfort ale też bezpieczeństwo i zdrowie przyszłych rodziców, dzieci ale też personelu medycznego, przygotowaliśmy listę wymogów, która pozwoli wszystkim lepiej się przygotować – dodaje.

Porody rodzinne w Sosnowcu

Jakie zasady będą obowiązywały przyszłych rodziców zainteresowanych wspólnym porodem?

Przede wszystkim decyzję o możliwości porodu rodzinnego podejmuje lekarz, po wstępnym badaniu osoby towarzyszącej i ocenie ryzyka epidemicznego. Przy porodzie nie może towarzyszyć osoba objęta kwarantanną, izolacją, mająca jakąkolwiek styczność z chorym lub podejrzanym o zakażenie COVID-19 lub, która  w dniu porodu wykazuje objawy infekcji.

Przyszłej mamie towarzyszyć może wyłącznie osoba zamieszkująca z nią 14 dni przed rozwiązaniem. Szpital przypomina przy okazji, aby przyszli rodzice na dwa tygodnie przed porodem ograniczyli do minimum kontakty z innymi osobami.

Tata na porodówce

Przyszły tata lub osoba towarzysząca może przebywać z rodzącą mamą od momentu rozpoczęcia porodu i pozostać na sali do dwóch godzin po porodzie. Ważne jest też, że osoba towarzysząca po wejściu na salę nie może już jej opuszczać.

Bez zmian pozostaje zasada sprzed pandemii – porody rodzinne nie dotyczą porodów przez zabieg cesarskiego cięcia. W trakcie zabiegu ojciec ma czas na przygotowanie się do kangurowania noworodka – bierze prysznic, przebiera się w czyste ubranie.

Przyszli rodzice muszą również pamiętać o higienie rąk, jednorazowych ubraniach i zachowaniu dwumetrowego dystansu od innych. Maseczki w trakcie oczekiwania na porodu i w trakcie porodu trzeba zmieniać co 1-2 godziny. Jeśli jednak rodząca kobieta jest zdrowa i przebywa w indywidualnej sali porodowej, to do ok. dwóch godzin po porodzie obserwacji poporodowej, nie musi maseczki zakładać.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Zmiany personalne w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. Nowym dyrektorem Aneta Kawka

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here