W niedzielę, 12 lipca, odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Obowiązywać będą specjalne zasady sanitarne. Jak głosować?

W niedzielę lokale wyborcze będą czynne od godz. 7.00 do 21.00. W lokalu wyborczym otrzymamy kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów na prezydenta. Aby oddać ważny głos należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości. Dokument ten pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuszczenie go do głosowania. Jeśli zaś wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w lokalu wyborczym w pierwszej kolejności obsługiwane będą osoby powyżej 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat oraz niepełnosprawni.

W lokalu wyborczym jednocześnie przebywać będzie mogła nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe na jego ogólnodostępnej powierzchni, z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej.

Przy wejściu do lokalu wyborczego powinien znajdować się płyn do dezynfekcji rąk dla wyborów. W czasie trwania głosowania dezynfekowane muszą być m.in. klamki, urny wyborcze i blaty stołów. Ponadto, obwodowa komisja wyborcza ma zapewnić wietrzenie lokalu przed przystąpieniem do pracy oraz co najmniej raz na godzinę i przez co najmniej 10 minut. W lokalu wyborczym wyborca ma obowiązek zakrywania ust i nosa.

Na każdej karcie znajdzie się informacja o sposobie głosowania. Autentyczność karty będą potwierdzały: wydruk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej oraz odcisk pieczęci obwodowej komisji wyborczej.

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z ratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

W niedzielę głos będą mogły oddać także osoby głosujące korespondencyjnie. Będą mogły osobiście lub za pośrednictwem innej osoby dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania, w którym są wpisane do spisu wyborców. Koperty zwrotnej nie wolno wrzucać samodzielnie do urny wyborczej, musi ona trafić do członków komisji wyborczej.

W wyborach będziemy mogli oddać głos na popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę lub prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego (Koalicja Obywatelska)

Od północy z piątku na sobotę do końca głosowania w całej Polsce będzie obowiązywała cisza wyborcza Podczas jej trwania, nie wolno prowadzić agitacji wyborczej.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Wybory 2020. Wygra ten, który przekona do siebie niezdecydowanych [KOMENTARZ]