W dąbrowskiej dzielnicy Tucznawa powstanie zakład baterii litowo-jonowych, jakie trafiać będą do aut elektrycznych. Miasto podpisało z koreańskim inwestorem akt notarialny sprzedaży gruntów pod inwestycję.

SK Innovation – firma z koreańskim kapitałem, lider w produkcji separatorów baterii litowo-jonowych podpisała z miastem i z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną akt notarialny dotyczący kupna terenów pod budowę nowego zakładu. Chodzi o działki o powierzchni blisko 28 hektarów. W 2021 roku w pierwszej fabryce tego koncernu w Polsce, zatrudnienie znajdzie minimum 300 osób. Wartość inwestycji przekroczy 1 mld zł.

Dąbrowa Górnicza została wybrana nieprzypadkowo. Przede wszystkim miasto jest świetnie usytuowane pod względem przyszłych odbiorców naszych produktów. Dodatkowo władze miasta były bardzo pomocne i wręcz wychodziły naprzeciw naszym oczekiwaniom. Nasza ekspansja na Europę zaczyna się właśnie tu, w Dąbrowie – mówi Jae Sok Rho, prezes SK Innovation.

SK Innovation przeznaczy ponad miliard złotych na budowę zakładu w Dąbrowie Górniczej - fot. UM Dąbrowa Górnicza
SK Innovation przeznaczy ponad miliard złotych na budowę zakładu w Dąbrowie Górniczej – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Atrakcyjne tereny Dąbrowy Górniczej

Bardzo cieszy mnie fakt pojawienia się koreańskiego inwestora w naszym mieście. To pokazuje, że Dąbrowa Górnicza jest ważnym punktem na mapie gospodarczej Polski. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie modelowa wręcz współpraca z nowymi podmiotami, które chcą inwestować w naszym mieście. Jednak takie działania nie są w gestii tylko jednej ze stron. Najważniejsze jest wspólne budowanie oferty – i tak też było w przypadku współpracy miasta z KSSE oraz SK Innovation – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

W ramach planowanego projektu inwestycyjnego w Polsce, spółka SK hi-tech battery materials Poland Sp. z o. o. poprzez budowę zakładu do produkcji separatorów baterii litowo-jonowych, chce zwiększyć moce produkcyjne, generowane przez zakłady zlokalizowane na terenie Korei Południowej.

SK Innovation przeznaczy ponad miliard złotych na budowę zakładu w Dąbrowie Górniczej - fot. UM Dąbrowa Górnicza
SK Innovation przeznaczy ponad miliard złotych na budowę zakładu w Dąbrowie Górniczej – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Będą kolejne firmy?

SK Innovation to kolejna firma, która inwestuje na terenach KSSE w Dąbrowie Górniczej. Przypomnijmy, że na terenach Tucznawy od ponad dwóch lat działa fabryka należąca do japońskiego koncernu NGK Ceramics. Do końca 2021 roku swoje centrum logistyczne otworzy tam również Schade Polska, spółka należąca do włoskiej firmy transportowej Lannutti.

Na tym jednak nie koniec. Miasto wraz z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną aktywnie szuka kolejnych firm chcących ulokować swoje hale w Tucznawie. – Cały czas prowadzimy rozmowy z potencjalnymi nowymi inwestorami. Nie możemy jednak jeszcze zdradzać informacji jakie to przedsiębiorstwa i z jakiej branży – mówi Mateusz Rykała, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Koreańczycy zainwestują w Dąbrowie Górniczej ponad miliard złotych