31 stycznia odbył się 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Dąbrowie Górniczej jak zwykle nie zabrakło kwestujących i wspierających ich mieszkańców. Elektroniczne zbiórki i aukcje wciąż trwają. Na razie zebrana kwota to ponad 170 tys. zł.

Mroźna, ale słoneczna niedziela była kulminacją corocznej akcji. Na ulicach miasta kwestowało 134 wolontariuszy. Zbiórki prowadzone były także do eSkarbonek, do których nadal można się dorzucać. Trwają także elektroniczne licytacje.

Wolontariusze byli w miejscach chętnie odwiedzanych przez dąbrowian – m.in. nad Pogorią III, gdzie stowarzyszenie Pogoria Morsuje zorganizowało wspólne morsowanie, w parkach czy przy targowisku. Nie zabrakło ich również na osiedlach i w dzielnicach.

– Wspólnie ze sztabami dziękujemy wszystkim dąbrowiankom i dąbrowianom za gorące serca i wsparcie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ja natomiast dziękuję wolontariuszom za to, że mimo wszystkich ograniczeń, dali z siebie wszystko. Dziękuję Dąbrowo! – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

WOŚP 2021 w Dąbrowie Górniczej – fot. Dariusz Nowak

Rejs z prezydentem za 2050 złotych

Podczas aukcji prowadzonych na platformie allegro, do wylicytowania był m.in. rejs po Pogorii I w towarzystwie prezydenta Marcina Bazylaka. Zwycięzca za udział w tym wydarzeniu zdecydował się wesprzeć konto fundacji WOŚP kwotą 2050 zł.

W 2021 roku zbiórka prowadzona jest na rzecz oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. W ciągu 28. finałów WOŚP orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,3 mld zł i kupiła ponad 65 200 urządzeń. Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej od 2018 roku otrzymało od fundacji WOŚP darowizny rzeczowe o wartości około 700 tys. zł – m.in. respiratory, kardiomonitory, łóżka szpitalne, inkubatory zamknięte oraz aparaturę USG.

WOŚP 2021 w Dąbrowie Górniczej – fot. Dariusz Nowak

Trwają jeszcze internetowe aukcje

Do tej pory w Dąbrowie Górniczej zebrano ponad 170 770 złotych. Kwota ta na pewno będzie większa, bo trwają jeszcze internetowe aukcje. Wylicytować można jeszcze m.in. koncert Miejskiej Orkiestry Dętej, spacer historyczny z dyrektorem Muzeum Miejskiego Sztygarka, udział w podcaście „Przedsiębiorcy z wyboru”, oryginalną lampę z hali byłej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek Defum, miesięczny karnet na zajęcie karate czy też wspólny trening z zapaśniczką Jowitą Wrzesień, która zdobyła kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie do Tokio 2020 i może być pierwszą dąbrowianką, która wystartuje na tak dużej imprezie sportowej.