Wkrótce do użytku mieszkańców Zawiercia oddany zostanie m.in. system dynamicznej informacji pasażerskiej. To jednak nie koniec pozytywnych informacji dla pasażerów.

W mieście wdrożony zostanie system dynamicznej informacji pasażerskiej. To elektroniczne tablice, z których pasażerowie dowiedzą się kiedy przyjedzie dany autobus. Pojawiają się także informacje o opóźnieniach, utrudnieniach oraz alerty bezpieczeństwa. Powstaną również cztery węzły przesiadkowe, na których pojawi się opcja Bike&Ride. To system parkingów dla rowerów.

Cała inwestycja kosztować będzie ponad 13,5 mln złotych. Na jej realizację miasto otrzymało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (ponad 9 mln 653 tys. zł).

Obecnie trwają prace projektowe. Pierwszy węzeł zlokalizowany będzie w okolicach dworca PKP w centrum Zawiercia. Drugi powstanie obok kapliczki Św. Jana Nepomucena w Kromołowie. Trzeci planowany jest w rejonie kościoła w Skarżycach. Ostatni węzeł powstanie obok końcowego przystanku w rejonie sklepu w Zawierciu-Blanowicach.

Węzły wyposażone będą w tablice informacyjne bazujące na systemie kiedyprzyjedzie.pl, co będzie bardzo korzystne dla pasażerów. W ramach zadania – dofinansowanego z unijnych środków – powstaną także trasy rowerowe. Projekt zakłada realizację prac polegających między innymi na utwardzeniu nawierzchni i oznakowaniu.

Trasy rowerowe będą przebiegały przez: Zawiercie (dworzec PKP) – Kolonię Ręby – Blanowice – Pomrożyce – Skarżyce – Morsko (13,98 km) oraz przez Zawiercie – Kromołów – Skarżyce (12,36 km).

Powstaną także elementy tzw. małej architektury. W mieście pojawi się łącznie 100 stojaków rowerowych i 5 wiat rowerowych, w których znajdzie się po 20 stanowisk rowerowych. Przy węzłach przesiadkowych pojawi się oświetlenie solarne, ławki i kosze na śmieci. Wstępnie założono, że inwestycja potrwa do końca 2020 roku. Przetarg wygrała firma DOMAX (Boronów).