Trwa budowa ostatniego odcinka zachodniej obwodnicy Zawiercia. Obecnie prace prowadzone są poza pasem drogi wojewódzkiej i nie utrudniają ruchu samochodowego. Powstaje między innymi konstrukcja ronda.

Inwestycja jest możliwa, dzięki pozyskaniu dofinansowania ze środków Funduszu Dróg Samorządowych w ramach naboru wniosków na 2020 rok. Przetarg wygrała firma Tranzit.

Chodzi o około 50 metrów drogi oraz rondo, które połączy nową drogę z drogą wojewódzką nr 796. Będzie to zwieńczenie zachodniej obwodnicy miasta. To jedna z najważniejszych drogowych inwestycji w powiecie zawierciańskim.

Rondo ma powstać w okolicach stacji diagnostycznej przy ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej w Zawierciu. – Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie w wysokości około 2 milionów złotych. Początkowo szacowaliśmy, że cała inwestycja może kosztować nawet 5 milionów złotych. Po przetargu okazało się, że całość będzie kosztowała ponad 2 mln 400 tys. zł brutto – informują przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Dodatkowo gmina wykona z własnych środków drogę od ronda przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej do wjazdu na tereny przemysłowe (koszt ponad 500 tys. zł).

Obwodnica umożliwi ominięcie śródmieści, zapewni zatem poprawę warunków życia mieszkańców. W szczególności zredukuje uciążliwości powodowane ruchem samochodowym, głównie pojazdów ciężarowych.

Inwestycja w znaczący sposób wpłynie zatem na poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz wyeliminuje potencjalne zdarzenia drogowe, których przyczyną było wymuszanie pierwszeństwa na skrzyżowaniach z ruchem lokalnym.