W nowej części sosnowieckiego Parku Sieleckiego powstało 1500 metrów wydzielonego toru dla rolkarzy. To pierwsza tego typu droga dla miłośników rolek w Sosnowcu.

Zakończyły się prace przy budowie długo wyczekiwanej pętli dla rolkarzy w Parku Sieleckim. Asfaltowa droga dla miłośników rolek ma szerokość 2,5 metra w jednym kierunku, ale są odcinki, gdzie udało się ją poszerzyć do nawet ponad 3 metrów. Trasa prowadzi zarówno wzdłuż obecnie istniejących alejek, jak i po zupełnie nowym śladzie, pomiędzy ulicą 3 Maja a Czarną Przemszą.

– Początkowo była planowana nieco węższa droga, która miała mieć 2 metry. Sam jeżdżę na rolkach i wiem, że to za mało szczególnie na łukach, dlatego postanowiliśmy tak przeprojektować trasę, żeby była jeszcze bezpieczniejsza. Warto przypomnieć, że trasa jest zaprojektowana w taki sposób by rolkarze i osoby spacerujące sobie wzajemnie nie przeszkadzali. Położyliśmy też duży nacisk na to by miejsca konfliktowe były bardzo dobrze oznaczone – wyjaśnia Jakub Owczarek, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego.

Jest to pierwsza tego typu droga dla rolkarzy w Sosnowcu oraz najlepsza trasa dla rolkarzy w regionie. Jak zakładają włodarze miasta, w sezonie letnim będzie z niej korzystać tłum mieszkańców. Nie ucierpią na tym jednak spacerowicze.

– Trasa jest jednokierunkowa, z poziomym i pionowym oznaczeniem, by nikt nie miał wątpliwości, czy wybrał dobry kierunek jazdy. Dodatkowo zadbaliśmy o nasadzenia zieleni w tych miejscach, gdzie nowa trasa będzie przylegać do ścieżki dla pieszych oraz o ławki, które będą ustawione w taki sposób, by rolkarze mogli swobodnie usiąść i zdjąć obuwie – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Przestrzenie pomiędzy torem a ścieżką spacerową wkrótce zostaną obsadzone zielenią. – Zadbamy o nasadzenia zieleni w tych miejscach, gdzie nowa trasa będzie przylegać do ścieżki dla pieszych oraz o ławki, które będą ustawione w taki sposób, by rolkarze mogli swobodnie usiąść i zdjąć obuwie – wyjaśnia Mateusz Rykała, zastępca prezydenta Sosnowca.

Budowa trasy dla rolkarzy w parku Sieleckim – fot. UM Sosnowiec

Z pewnością będzie to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców, którzy lubią spędzać czas aktywnie. Sosnowiczanie już w parku biegają, jeżdżą na rowerach, rolkach, ćwiczą, spacerują i spędzają czas wolny. Tak jest od lat. – Park Sielecki będzie podzielony na dwie strefy. Nowa część będzie przeznaczona pod rekreację i imprezy, a stara będzie dedykowana rodzinom – dodaje Mateusz Rykała.