Jaworzno będzie miało własną tężnię solankową. Miasto podpisało już umowę z wykonawcą.

Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie podpisał umowę z wrocławką firmą BBI Budownictwo, która ma wykonać dokumentację projektową oraz wybudować tężnię solankową w jaworznickiej GEOsferze.

Tężnia solankowa to pomysł trzech mieszkanek Jaworzna – Jadwigi Grzybek, Marii Królikowskiej i Teresy Ptak, które w ubiegłym roku złożyły projekt w Jaworznickim Budżecie Obywatelskim.

Tężnia solankowa w Jaworznie – fot. UM Jaworzno
Tężnia solankowa w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Projekt ten uzyskał największą liczbę głosów w ogólnomiejskiej części JBO. Na tężnię swój głos oddały 2392 osoby z ponad jedenastu tysięcy, które zdecydowały się wziąć udział w głosowaniu.

Tężnia – zwana również gradiernią – to budowla z drewna i gałęzi tarniny służąca do zwiększania stężenia soli w solance. – Mikroklimat powstały na terenie w pobliżu tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu chorób dróg oddechowych, nadciśnienia, alergii i wielu innych – wyjaśniają miejscy urzędnicy.

Tężnia solankowa w Jaworznie – fot. UM Jaworzno
Tężnia solankowa w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Prace przewidują wybudowanie obiektu o drewnianej konstrukcji w kształcie rotundy, fontannę z wodą ozonowaną, a także wybrukowanie terenu. Pojawić mają się również elementy małej architektury (m.in. ławki i kosze na śmieci). Całość ma być oświetlona.

Koszt budowy jaworznickiej tężni to blisko 1,2 mln zł. Prace przy jej budowie mają potrwać sześć miesięcy.