Zarząd Transportu Metropolitalnego przyjął nowy projekt wyglądu rozkładów jazdy, słupków i gablot na przystankach komunikacji miejskiej. Ma być czytelniej dla pasażerów.

Po kilku miesiącach prac projektowych i inwentaryzacji prawie 7 tysięcy przystanków, ZTM przyjął nowy projekt wyglądu rozkładów jazdy, słupków i gablot.

Odświeżenie starego systemu informacji wizualnej dla transportu miejskiego i wprowadzenie do niego zupełnie nowych elementów, odpowiadających na obecne potrzeby pasażerów – jest konieczne. Nie tylko ze względów funkcjonalnych i estetycznych, ale ze względu na nowe sposoby zarządzania i organizacji komunikacji publicznej, które sukcesywnie wprowadza ZTM – wyjaśnia Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Następna zmiana systemu, której możemy się pewnie spodziewać za kilka najbliższych lat, będzie wiązała się z całkowitą zamianą nośników analogowych na elektroniczne, chociażby z powodu odejścia od drukowanej formy rozkładów jazdy – dodaje.

Rozkład jazdy, Słupki, Znaki, Tablice
ZTM zmienia wygląd przystanków – fot. mat. pras.

ZTM zmienia wygląd przystanków

Opracowany projekt łączy różne podsystemy, m.in. systemy informacji przystankowej oraz system informacji na automatach biletowych. Ujednolicony zostanie wzór tablic z nazwami przystanków, które będą znajdować się w górnej części wiaty przystankowej.

W górnym boku słupka z rozkładem jazdy oznaczone zostaną numery linii, które odjeżdżają z danego przystanku. Oznacza to, że pasażer z daleka będzie mógł zorientować się, czy z tego miejsca odjeżdża pojazd, na który czeka.

Przystanek, Wiata przystankowa, Kobieta, Rozkład jazdy
ZTM zmienia wygląd przystanków – fot. mat. pras.

Czytelna informacja zwiększy komfort podróży

Zmianom ulegną w zasadzie wszystkie elementy infrastruktury przystankowej. – Słupki będą składać się z modułów. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu wymiana ich poszczególnych elementów pozwoli na szybsze działanie zespołów obsługujących przystanki oraz zmniejszenie kosztów utrzymania. Na tablicach pojawią się kody QR, których zeskanowanie umożliwi przejście do internetowego rozkładu jazdy danego stanowiska – tłumaczy Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM.

Zgodnie z nowym projektem pojawią się również specjalne miejsca w gablotach, w których oprócz nazwy przystanku, numeru stanowiska i informacji o organizatorze transportu, pasażerowie będą mogli znaleźć wszystkie najważniejsze informacje dotyczące organizacji ruchu. – Zmodyfikowany zostanie także wygląd rozkładów jazdy oraz ich oznaczenia graficzne, co znacznie poprawi czytelność. Wszystkie będą drukowane na białym tle. Kolor żółty, który dotychczas pojawiał się na rozkładach linii tramwajowych, zarezerwowany będzie dla tymczasowych zmian, tak by zwracać uwagę osób korzystających z transportu zbiorowego – dodaje Michał Wawrzaszek.

Rozkład jazdy, Telefon komórkowy, Ręka
ZTM zmienia wygląd przystanków – fot. mat. pras.

Podświetlane rozkłady jazdy

Nowe elementy pojawią się również w gablotach na rozkłady jazdy. Dzięki podświetleniu rozkłady i komunikaty będą czytelniejsze w godzinach wieczorno-nocnych oraz podczas złych warunków atmosferycznych, a pasażerowie niezależnie od warunków pogodowych będą mogli spokojnie sprawdzić interesujące ich informacje.

Jednolity system oznacza również łatwiejszą i sprawniejszą wymianę informacji i rozkładów jazdy na przystankach. Ponadto będzie to też miało swoje odbicie w finansach. Poprzez wykorzystywanie tych samych i niezależnych względem siebie elementów na poszczególnych przystankach, zyskujemy możliwość wymiany tylko tych części, które takiego zastąpienia wymagają, bez konieczności ingerencji w całą konstrukcję – mówi Małgorzata Gutowska, dyrektor ZTM. – Oszczędności będą również generowane dzięki temu, że ograniczymy liczbę typów elementów infrastruktury przystankowej. Zamawianie większej liczby jednego rodzaju części obniża przecież jednostkowe koszty produkcji – dodaje.

Projekt systemu informacji wizualnej dla przystanków i rozkładów jazdy przygotowała grupa projektowa Tukej, którą tworzą Justyna Kucharczyk i Agnieszka Nawrocka z ASP w Katowicach. Wspierała ich firma Item.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Bilety w metropolii drożeją! Ile zapłacimy za przejazd komunikacją miejską?