echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);

Od niedzieli, 29 marca, targowisko na Redenie w Dąbrowie Górniczej znów będzie otwarte. Kupcy będą mogli sprzedawać tylko artykuły spożywcze i chemiczne.

Targowisko przy ulicy Poniatowskiego w Dąbrowie Górniczej zostało zamknięte 14 marca. Taką decyzję podjął prezydent tego miasta. Decyzja wynikała ze stanu zagrożenia epidemicznego, który został wtedy wprowadzony w całym kraju.

– Decyzja o zamknięciu targowiska na Redenie była trudna, ale konieczna. Podkreślałem, że została podyktowana troską o bezpieczeństwo kupujących i sprzedających. W tym temacie nie zmieniłem zdania. Targ, działający w dotychczasowym kształcie, nie spełniał podwyższonych standardów sanitarnych, wymaganych w obecnej sytuacji – tłumaczy prezydent Marcin Bazylak.

Od niedzieli wraca handel

Po dwóch tygodniach kupcy wracają na targowisko na Redenie. Skąd ta zmiana? Urzędnicy tłumaczą, że wypracowano nowe zasady, które pozwolą bezpiecznie otworzyć targowisko.

– Rząd nie zakazał funkcjonowania targowisk, a w tym tygodniu Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenia dotyczące zasad prowadzenia na nich handlu. Wszystkie będą obowiązywać od niedzieli na Redenie i w niedzielę sam na sobie przetestuję, czy dąbrowscy kupcy nie podeszli do nich mniej restrykcyjnie niż sieci supermarketów, których rząd nie zamyka – podkreśla Marcin Bazylak.

50 klientów jednocześnie

Określono restrykcyjne warunki handlu, których przestrzegania mają pilnować strażnicy miejscy. Od niedzieli na targu będzie można sprzedawać wyłącznie artykuły spożywcze i chemiczne. Na placu będzie mogło przebywać maksymalnie 50 klientów jednocześnie. Wyznaczone ma zostać osobne wejście, gdzie powstanie punkt do dezynfekcji rąk.

Osoby przebywające na targowisku nie będą mogły tworzyć skupisk. Sprzedawcy zostaną zobowiązani do obsługi klientów w rękawiczkach jednorazowych, regularnego mycia rąk i dezynfekowania swoich punktów handlowych. Zachowana ma być również bezpieczna odległość między kupującymi i między stoiskami handlowymi (min. 1,5 m). Co godzinę mają być dezynfekowane także toalety.

– Wierzę, że wymogi sanitarne będą tam bardziej restrykcyjne niż w sklepach wielkopowierzchniowych i nie będzie to targ, jaki znaliśmy do tej pory. Ta niedziela będzie testem dla kupców – mówi Marcin Bazylak.

Handel na dąbrowskim targowisku będzie mógł się odbywać w poniedziałki i piątki (od godz. 6.00 do 12.00) oraz czwartki i niedziele (od godz. 6.00 do 14.00). – W razie konieczności będziemy od razu interweniować i podejmować konieczne decyzje. Dlatego też nie widzę powodów, by dyskryminować dąbrowskich kupców, którzy zobowiązali się do wprowadzenia większych ograniczeń na rzecz bezpieczeństwa sprzedających i kupujących niż te, jakie funkcjonują w innych placówkach handlowych – dodaje prezydent Dąbrowy Górniczej.

echo adrotate_group(8, 0, 0, 0);

echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);