Powstał z myślą o ratowaniu górników. Dziś służy wszystkim. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu świętuje 30-lecie swojej działalności.

Trzydzieści lat temu, 3 października 1988 roku powstał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Rozmowy o budowie nowego szpitala toczyły się od 1974 roku. Jednak, dopiero po czternastu latach, szpital został oddany do użytku. Był to jeden z najnowocześniejszych szpitali.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu - fot. mat. pras.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu – fot. mat. pras.

Szpital od początku powstawał z myślą o górnikach i od początku był przez nich budowany. Za prace budowlane i wyposażenie każdej kondygnacji odpowiadała inna kopalnia. Sutereny szpitala wyposażyła Kopalnia „Grodziec”, parter „Czerwona Gwardia”, a za poszczególne piętra odpowiadały kopalnie: „Julian”, „Andaluzja”, „Jowisz”, „Generał Zawadzki”, „Siemianowice”, „Sosnowiec”, „Czerwone Zagłębie”, „Kazimierz-Juliusz”, „Niwka-Modrzejów”. Za prace na dziesiątym piętrze odpowiadał Zakład Robót Budowlanych. Mimo gigantycznego zaangażowania kopalń kosztorys rósł lawinowo. Rada Ministrów zatwierdziła koszty budowy na poziomie 770 milionów zł, a wydano trzy razy tyle. Placówka kosztowała ponad 2 miliardy złotych.

Obecnie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu znajduje się w strukturach samorządu województwa śląskiego. Szpital jest jednym z 14 polskich Centrów Urazowych, do których trafiają najbardziej poszkodowani w wypadkach i katastrofach. Obecnie jest to placówka dla wszystkich.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu - fot. mat. pras.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu – fot. mat. pras.

– Kiedy w październiku 1988 nasz szpital przyjmował pierwszych pacjentów, świat wokół nas wyglądał zupełnie inaczej. Mimo tak dynamicznych zmian Szpital św. Barbary nadal jest jedną z najważniejszych i najnowocześniejszych palcówek ochrony zdrowia z naszym województwie. I ciągle prawie 300 osób to ludzie, którzy pracują tu 30 lat, a czasem nawet i dłużej, bo rozpoczynali pracę już na etapie budowy – mówi Iwona Łobejko, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.