Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej ogłosił, że lekcje w polskich szkołach będą wstrzymane aż do świąt wielkanocnych.
Podczas piątkowej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie stanu epidemii oraz decyzję o zawieszeniu lekcji w szkołach do świąt wielkanocnych. Przypomnijmy, wcześniejsza decyzja o odwołaniu zajęć edukacyjnych obowiązywała do 25 marca.
– Przedłużamy termin zamknięcia placówek oświatowych i szkół wyższych – poinformował premier. – To trudna decyzja, ale ważna i potrzebna, żeby nie doszło do bardzo szerokiego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dziękuję nauczycielom, dzieciom, rodzicom, młodzieży, którzy uczestniczycie w zdalnych lekcjach. Dzisiaj to ponad 90 proc. To bardzo ważne, żeby tego czasu nie zmarnować. To nie czas dodatkowych wakacji, tylko wyciszenia narodowego – dodał.
Obecny na konferencji Dariusz Piontkowski również podziękował uczniom i nauczycielom przypominając o możliwości nauki przez internet. – Dziękujemy nauczycielom, rodzicom i uczniom, którzy zrozumieli, że to nie jest przerwa wakacyjna – powiedział szef resortu edukacji. – Prosimy rodziców o wyrozumiałość, bo nie zawsze wszystko się idealnie uda. Doprowadzimy do tego, że nasze dzieci nie tylko będą bezpieczne, ale też wyjdą z tego z dobrze wykorzystanym czasem i nowymi umiejętnościami czy wiedzą – dodał.
Nowością ma być wprowadzenie obowiązku realizowania podstaw programowych, który ma funkcjonować od 25 marca. – Apeluję i proszę dyrektorów szkół oraz nauczycieli o zwrócenie szczególnej uwagi na równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, a także uwzględnienie możliwości psychofizycznych dzieci. Nauka na odległość jest dziś koniecznością i stanowi dla nas wszystkich wyzwanie – podkreślił Minister Edukacji Narodowej.
Warto podkreślić, że w związku z przedłużeniem okresu zawieszenia lekcji wydłużony zostanie także zasiłek na opiekę nad dziećmi. Ministerstwo obecnie nie przewiduje zmian terminów egzaminów dla uczniów.
Przypomnijmy, że Wielkanoc w tym roku wypada w dniach 12–13 kwietnia, a zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2019/2020 przerwa świąteczna w nauce miała trwać od 9 do 14 kwietnia.
Jak ma wyglądać kształcenie na odległość?
W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość. W sytuacji, gdy wystąpią trudności w organizacji zajęć, dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem prowadzącym, powinien określić inny sposób ich realizowania. O wybranym sposobie musi także poinformować kuratora oświaty.
Za organizację kształcenia na odległość odpowiada dyrektor szkoły. Jest on zobowiązany do tego, aby powiadomić rodziców, w jaki sposób będzie zorganizowana nauka. Nauczyciele mają możliwość weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość.
Dyrektor musi również ustalić z nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.: równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie tych zajęć czy możliwości psychofizyczne ucznia. Dyrektor ma też określić formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami.
Organizując uczniom kształcenie na odległość dyrektor musi pamiętać o uwzględnieniu zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną. Oznacza to, że dobór narzędzi przy tej formie kształcenia powinien uwzględniać aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z urządzeń (komputer, telewizor, telefon) i ich dostępności w domu, wiek i etap rozwoju uczniów, a także sytuację rodzinną uczniów.
Dyrektor szkoły ma obowiązek ustalić w uzgodnieniu z nauczycielami w jaki sposób będzie monitorowana i sprawdzana wiedza ucznia oraz postępy w nauce.
Sposoby realizowania kształcenia na odległość
Nauka prowadzona na odległość może być realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Centralnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnej, a także emitowanych w pasmach edukacyjnych programów Telewizji Publicznej i Polskiego Radia.
W przypadku przedszkoli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu.
Kształcenie na odległość z przedmiotów zawodowych
Zajęcia w ramach kształcenia zawodowego będą prowadzone przede wszystkim w zakresie teoretycznych przedmiotów zawodowych oraz w ograniczonym stopniu również w zakresie zajęć praktycznych wyłącznie wtedy, gdy z programu nauczania danego zawodu wynika taka możliwość.
– Wprowadziliśmy zapisy, które pozwalają na modyfikację programu nauczania zawodu, w taki sposób, aby część niemożliwa do zrealizowania podczas nauki zdalnej, mogła być realizowana w kolejnych latach nauki, a część zajęć przewidzianych do realizacji na kolejne lata była zrealizowana zdalnie w tym roku szkolnym – mówi minister Dariusz Piontkowski.