Premier Mateusz Morawiecki, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej odniósł się do informacji na temat szczepień przeciwko COVID-19. Polska jest w grupie państw, które w pierwszej kolejności otrzymają szczepionkę, która ma być dobrowolna.

W poniedziałek, amerykańska firma Pfizer i niemiecka BioNTech SE poinformowały o przełomie w pracach nad szczepionką na COVID-19. Według badań i testów klinicznych szczepionka ta ma być bezpieczna i skuteczna w aż 90 proc. Jak podkreślił szef polskiego rządu podczas konferencji prasowej Polska znajduje się w grupie państwa z dostępem do szczepionki.

– Jesteśmy gotowi na jej przyjęcie – już w kwietniu przystąpiliśmy do umów unijnych dotyczących zakupu ewentualnych szczepionek na SARS/COV-2. Razem z innymi krajami UE mamy równe prawo do korzystania z tych szczepionek proporcjonalnie do wielkości populacji – zaznaczył Mateusz Morawiecki. – W środę planowane jest podpisanie umowy już na dostawę konkretnych szczepionek – dodał.

Premier podkreślił, że Polska otrzyma szczepionki w tym samym czasie, co inne kraje Unii Europejskiej. – Tak jest skonstruowana umowa, której my również jesteśmy częścią. Może stać się to wiosną przyszłego roku, może trochę wczesnej – podkreślił Morawiecki.

Według wcześniejszych zapewnień szczepienie będzie dobrowolne. – Już pracujemy nad logistyką ich dystrybucji – w pierwszej kolejności powinny trafić do naszych seniorów, służby zdrowia i formacji mundurowych – poinformował premier. – Oczywiście szczepionka będzie również dostępna dla każdego obywatela na zasadzie dobrowolności – dodał.

Możliwość pojawienia się szczepień nie wyklucza wprowadzenia kolejnych obostrzeń w najbliższym czasie, dlatego premier zaapelował o rozwagę i stosowanie się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

– Gdy działająca szczepionka jest dziś być może na wyciągnięcie ręki – nasze działania zmierzające do ograniczenia zarażeń są ważniejsze niż kiedykolwiek. W tych różnych okolicznościach obostrzeń i działań prowadzących do obniżenia zakażeń na pewno popełniamy błędy. Przepraszamy za nie. Chcemy zrobić wszystko, by walczyć z COVID-19. To jest nasz wróg numer jeden. Nie chcemy walczyć z nikim innym – podkreślił premier. – Dlatego jeszcze raz proszę wszystkich o odpowiedzialność i przestrzeganie obostrzeń. Wytrzymajmy tę próbę, a nasz wysiłek i solidarność zostaną nagrodzone! Wrócimy do normalności – dzięki szczepionce i dyscyplinie społecznej – dodał.