Każda 12-latka zameldowana w Czeladzi może skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciwko wirusowi HPV wywołującego raka szyjki macicy. Za szczepienia profilaktyczne zapłaci miasto.

Każdego roku w naszym kraju trzy tysiące kobiet dowiaduje się o tym, że ma raka szyjki macicy, codziennie umiera kilka z nich. Statystyki pokazują, że chorują coraz młodsze kobiety, poniżej 35 roku życia. Według lekarzy, najskuteczniejszą metodą zapobiegania tej groźnej chorobie są szczepienia.

Ta forma profilaktyki nie jest finansowana przez NFZ, a szczepionki są drogie. Koszt jednej dawki wynosi kilkaset złotych, aby uzyskać odporność, należy przyjąć trzy dawki. Dlatego warto skorzystać z finansowanych przez samorząd Czeladzi darmowych szczepień.

W tym roku, programem objęta jest młodzież w wieku 12-lat. W środę, 14 marca o godzinie 17:00 w Kopalni Kultury odbędzie się tematyczne spotkania informacyjno-edukacyjne dotyczące szczepień przeciw HPV w Czeladzi.

Do wykonania szczepień niezbędna jest zgoda rodziców/opiekunów prawnych 12-letnich dziewcząt, a także zgoda na przetwarzanie danych osobowych – informuje czeladzki magistrat.