3 lata – tyle średnio czeka się w Dąbrowie Górniczej na mieszkanie komunalne lub socjalne. Sytuację poprawić ma Towarzystwo Budownictwa Społecznego i społeczna agencja najmu, która ma oferować tanie mieszkania dla tych, którzy nie mogą zapłacić rynkowych stawek.

Pani Justyna (dane personalne do wiadomości redakcji) od kilkunastu lat samotnie wychowuje dwoje dzieci. Życie nigdy jej nie oszczędzało. Nie miała dostatniego, szczęśliwego dzieciństwa. Ojciec nadużywał alkoholu, pracował tylko po to, żeby mieć za co pić. Matka w końcu odeszła od rodziny.

Pani Justyna już jako 19-latka wyprowadziła się od ojca, do mężczyzny, z którym ma dzieci. Szczęście nie trwało długo. Zaraz po narodzinach drugiego dziecka zaczęły się awantury, ciągłe nadużywanie alkoholu i przemoc. Udało jej się uciec od tego wszystkiego. Kilka lat temu dostała mieszkanie socjalne. Obecnie czeka na mieszkanie komunalne, a także jak mówi, godne życie dla siebie i dzieci. Czeka już długo.

Podobnych historii jest wiele, nie tylko w Dąbrowie Górniczej gdzie mieszkania komunalne i socjalne, którymi dysponuje urząd miast, to towar bardzo deficytowy. Liczba lokali mieszkaniowym w zasobie gminy to ogółem 3284, w tym 780 lokali socjalnych. Na przestrzeni trzech ostatnich lat ten zasób zwiększył się o 122 lokale. Z kolei na przełomie 2019 r. – 2021 r. miasto planuje budowę trzech nowych budynków mieszkalnych – 168 lokali, a także przebudowę i rozbudowę jednego z budynków – 55 lokali.

Warto jednak dodać, że obecnie do realizacji jest blisko pół tysiąca wniosków o przyznanie tego typu mieszkań, w tym pani Justyny, a w kolejce czeka się średnio 3 lata.

Sytuację poprawić ma Towarzystwo Budownictwa Społecznego, którego do tej pory w Dąbrowie nie było. Miasto liczy, że pojawienie się TBS wywoła ruch na liście oczekujących, a tym samym będzie większa możliwość rozwiązywania problemów mieszkaniowych osób najbiedniejszych. Pomocna ma być także społeczna agencja najmu.

– Receptą na skrócenie kolejek i czas oczekiwanie na mieszkanie od miasta jest przyjęta przez radnych, pod koniec 2017 roku, polityka mieszkaniowa. Wśród jej najważniejszych założeń jest utworzenie Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które ma zdecydowanie większe niż gmina możliwości pozyskiwania zewnętrznych środków m.in. dotacji z Banku Gospodarstwa Krajowego i budowa nowego osiedla komunalnego przy ul. Kwiatkowskiego na terenie byłego ośrodka dla dzieci niewidomych w Gołonogu – mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik UM Dąbrowa Górnicza.

Zupełnie nową formą pomocy będzie również społeczna agencja najmu, która ma kojarzyć właścicieli pustych mieszkań z osobami poszukującymi mieszkania do wynajęcia. Gwarantując jednocześnie korzystne warunki dla najemców i bezpieczeństwo dla właścicieli lokali – dodaje.

Kto ma szanse na mieszkanie komunalne lub socjalne?

Z kryterium metrażowego wynika, że o lokal komunalny mogą się starać osoby bezdomne lub pozostające w trudnych warunkach mieszkaniowych. Za takie uznaje się zamieszkiwanie w lokalu, w którym na osobę przypada nie więcej niż 6 m kw. powierzchni mieszkalnej, a także zamieszkiwanie w pomieszczeniach, które nie nadają się na stały pobyt ludzi, np. altanki działkowe, garaże.

Jednocześnie trzeba spełnić warunki wynikające z kryterium dochodowego, które od marca tego roku wynosi:

lokal mieszkalny – dochód w okresie 6 miesięcy poprzedzających jego zakwalifikowanie nie przekracza 150 procent najniższej emerytury na członka rodziny ubiegającej się
o wynajem tj. 1.544,70 zł i 180 procent w przypadku osoby samotnej tj. 1.853,64 zł;

lokal socjalny – dochód w okresie 6 miesięcy poprzedzających jego zakwalifikowanie nie przekracza 75 procent najniższej emerytury na członka rodziny ubiegającej się o wynajem
tj. 772,35 zł i 125 procent w przypadku osoby samotnej tj. 1.287,00 zł.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

W mieście wybudują nowe osiedle komunalne [WIZUALIZACJE]