Straż pożarna z Sosnowca i Jaworzna może pochwalić się nowym sprzętem pożarniczym.

W poniedziałek przed Komendą Wojewódzką Straży Pożarnej w Katowicach odbyło się przekazanie sprzętu pożarniczego. Nowy sprzęt trafił m.in. do Sosnowca i Jaworzna.

Sosnowieccy strażacy dostali specjalny samochód Magirus z 42-metrową drabiną mechaniczną.

Jak podkreślają przedstawiciele Komendy Miejskiej PSP w Sosnowcu, są to nowoczesne i w pełni skomputeryzowane drabiny, z dodatkowym łamanym ostatnim przęsłem, dzięki czemu podczas akcji ratowniczej można łatwo dotrzeć na dach wysokiego budynku lub do trudno dostępnych miejsc.

Dodatkowym atutem jest również kosz ratowniczy o udźwigu 400 kg. Jednorazowo mogą się w nim znajdować cztery osoby.

– W nowym pojeździe mamy stabilizację kosza, co jest istotne przy silnym wietrze. To zwiększa bezpieczeństwo zarówno strażaków jak i ewakuowanych osób – przekazał Jacek Szczypiorski, rzecznik prasowy sosnowieckiej straży pożarnej. – Dodatkowo, po zdjęciu kosza, drabina może być używana jako żuraw o maksymalnym udźwigu 4 ton – dodaje.

Nowoczesna drabina warta jest ponad 3,3 mln zł. Połowę kwoty na zakup pojazdu przekazało miasto.

– Zakup nowego pojazdu nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego miasta – mówi kapitan Szczypiorski. – Cieszymy się, że drabina trafiła do nas. Znacznie ułatwi nam pracę i zwiększy bezpieczeństwo – dodaje.

Nowy sprzęt trafił także do Jaworzna

Nowym sprzętem mogą się także pochwalić strażacy z Jaworzna. Ci otrzymali średni samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem na cztery koła.

Pojazd wyposażony jest w funkcję do ograniczania stref skażeń, a także w sprzęt ochronny, ratowniczy i pomocniczy. Dodatkowo na wyposażenie znajduje się zbiornik na wodę i środek pianotwórczy oraz maszt oświetleniowy.