Straż Miejska w Jaworznie przez kilka tygodni testować będzie samochód elektryczny. Miasto otrzymało pojazd jako nagrodę w ogólnopolskim projekcie ECO-MIASTO.
Jaworznicka straż miejska będzie testować samochód elektryczny. Miasto otrzymało auto jako nagrodę w ogólnopolskim projekcie ECO-MIASTO, którego celem jest promowanie koncepcji zrównoważonego rozwoju miast i nagradzanie ośrodków miejskich najlepiej realizujących tę ideę. Jaworzno zdobyło pierwsze miejsce w kategorii mobilność zrównoważona.
Jury doceniło zaangażowanie Jaworzna w elektromobilność, a także projekt pierwszej w Polsce bezkolizyjnej velostrady. – Kolejne autobusy elektryczne wyjeżdżają na trasy, powstają nowe punkty ładowania, pracujemy nad wdrożeniem do ruchu autonomicznych pojazdów, elementy infrastruktury rowerowej i rekreacyjnej wypełniają krajobraz miasta – oczywiście to tylko wycinek naszej pracy nad zrównoważoną mobilnością – wyjaśnia Łukasz Kolarczyk, naczelnik biura promocji i informacji UM w Jaworznie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Sosnowiec z autobusami elektrycznymi
Dzięki temu przez półtorej miesiąca miasto będzie testowało innowacyjny elektryczny samochód osobowy renault ZOE. Pojazd zostanie wykorzystany do ekopatroli prowadzonych przez służby miejskie.
– Zwycięstwo w konkursie ECO-MIASTO przyniosło nam możliwość przetestowania elektrycznego samochodu renault ZOE. Przeznaczenie tego samochodu na potrzeby ekopatrolu straży miejskiej jest oczywiste. Dzięki codziennej eksploatacji będziemy mieli wiedzę o możliwościach pojazdu – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. – Ta wiedza będzie nam niezbędna, ponieważ przepisy będą nakładały na służby miejskie obowiązek posiadania we flocie samochodów elektrycznych. Mamy ogromną wiedzę jak to wygląda po stronie komunikacji miejskiej, gdzie ponad 40 proc. autobusów już jest elektrycznych. Będziemy się przyglądać jak radzi sobie na testach nasz prezent, nie mam wątpliwości, że to jest przyszłość – dodaje prezydent Silbert.
Samochód renault ZOE trafił na testy do Jaworzna na okres od 22 lutego do 13 kwietnia i będzie wykorzystywany straż miejską m.in. do kontrolowania stanowisk kontenerowych w osiedlach, do dojazdu w okolice miejsc dzikich wysypisk, a także do prowadzenia działań antysmogowych. Służbom ochrony środowiska może służyć do dojazdu na kontrole drzewostanu i przedsiębiorstw w zakresie ekologii.