Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu przygotowuje się do realizacji kolejnego muralu. Projekt autorstwa Małgorzaty Rozenau będzie gotowy we wrześniu. To kontynuacja zapoczątkowanego dwa lata temu projektu.

Mural na ścianie kamienicy stojącej w centrum miasta, u zbiegu ulic Kościelnej i Sienkiewicza będzie częścią projektu Zamku Sieleckiego i Muzeum w Sosnowcu. W ramach projektu, co roku, w różnych miejscach miasta, mają pojawiać się nowe malowidła – prace sosnowieckich artystów.

– W tym roku projekt przygotowała sosnowiczanka Małgorzata Rozenau, związana z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Artystka ma doświadczenie w tego typu realizacjach. Dużym echem odbiły się wykonane przez nią murale: w Bielsku Białej – poświęcony Irenie Sendlerowej oraz w Chorzowie „Oblicza Wolności” – cykl murali w przestrzeni tamtejszej ulicy Wolności – wyjaśnia Paweł Dusza, dyrektor Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu.

Pierwsza z prac, autorstwa Jacka Rykały, którą wykonali Aleksander Kozera oraz Miłosz Wnukowski, powstała dwa lata temu przy ulicy Warszawskiej. Przedstawia ona żółtą Warszawę, a w tle widać jedno z sosnowieckich podwórek. Natomiast w ubiegłym roku niezwykły mural projektu sosnowieckiego artysty Ryszarda Grzyba ozdobił jedną z dietlowskich kamienic, przy ulicy 3 Maja 45a.

– Zależy nam na tym, żeby tego typu projekty wpływały na poprawę estetyki przestrzeni miejskiej i co ważniejsze, żeby do tych realizacji zapraszać jak najwięcej artystów z Sosnowca i Zagłębia. Mamy się kim chwalić! – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

"Sosnowy początek" nowy mural w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
„Sosnowy początek” nowy mural w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Projekt nowego muralu, pracownicy sosnowieckiego muzeum, zamówili u pochodzącej z Sosnowca Małgorzaty Rozenau, która zajmuje się malarstwem i projektowaniem graficznym. Projekt artystki „Sosnowy początek” wypełni w całości doskonale eksponowaną ścianę kamienicy stojącej w centrum miasta, u zbiegu ulic Kościelnej i Sienkiewicza.

Ma on nawiązywać do samej nazwy miasta, a sosnowy las ma uświadamiać mieszkańcom wartości ekologiczne i przyrodnicze, a także przypominać, na jakim terenie powstał zwarty ośrodek miejski.

– Chciałam, żeby dobrze się kojarzył z powrotem do korzeni, do natury i przypominał o niezmiennym powiązaniu człowieka z przyrodą, co jest ważne zwłaszcza w dobie ostatnich cięć i redukcji drzewostanu w naszym kraju. Mural może być też zachętą do sadzenia sosen, zwłaszcza w Sosnowcu, który zawdzięcza im swoja nazwę i doceniania wartości, jakie możemy czerpać z kontaktu z drzewami, lasem, na wielu poziomach – tłumaczy swój pomysł Małgorzata Rozenau.

Czy wzięliście udział w tegorocznej akcji „Zagłębie za pół ceny”?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

9 KOMENTARZE

 1. A wielki bilbord umiejscowiony w tak dla niego dogodnym miejscu nie będzie zakłócał percepcji mieszkańców w uświadamianiu wartości ekologicznych i w ogóle odbioru dzieła ? W zasadzie jak by nie stanąć to widać tylko jego.

 2. FAJOWY :]
  Ale mam nadzieję, że znikną te paskudne reklamy a w zamian pojawią się sosny!

  PS
  A najlepiej jakby ten „skwerek” między Kościelną a Dekerta zabudowano…

 3. Mural nie przemawia do mnie jako nawiązanie do Sosnowca. Smutny i działa na mnie przygnębiająco. przestrzeń w ,,sosnowym początku „nie ma trójwymiarowości do której widz chciałby wejść.

 4. […] Autorem muralu jest pochodząca z Sosnowca Małgorzata Rozenau, która zajmuje się malarstwem i projektowaniem graficznym. – Chciałam, żeby dobrze się kojarzył z powrotem do korzeni, do natury i przypominał o niezmiennym powiązaniu człowieka z przyrodą, co jest ważne zwłaszcza w dobie ostatnich cięć i redukcji drzewostanu w naszym kraju. Mural może być też zachętą do sadzenia sosen, zwłaszcza w Sosnowcu, który zawdzięcza im swoja nazwę i doceniania wartości, jakie możemy czerpać z kontaktu z drzewami, lasem, na wielu poziomach – tłumaczy swój pomysł Małgorzata Rozenau. […]

 5. A mi się podoba, jest taki tajemniczy, niczym początek baśni o …..!!!!! Byłoby jeszcze piękniej z wiszącym na starej sosence ,,SZYSZKO,, o przepraszam, szyszką !!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here