TUV SUD Polska wystawiła spółce Sosnowieckie Wodociągi S.A. Certyfikat Green Manufacturer. Otrzymali go za wykorzystanie w procesie oczyszczania ścieków energii ze źródeł odnawialnych.

Dzięki temu wodociągi uniknęły emisji do środowiska prawie trzech ton dwutlenku węgla. Sosnowieckie wodociągi są pierwszą firmą w naszym kraju, która została uhonorowana tym certyfikatem.

Green Manufacturer przyznawany jest przedsiębiorstwom, który może udokumentować, że w swojej działalności gospodarczej wykorzystują energię elektryczną pozyskiwaną z odnawialnych źródeł. Certyfikat ma wyróżnić tych, którzy przyczyniają się do zmniejszenia emisji CO2.

Przedsiębiorstwo uhonorowane Green Manufacturer może więc oficjalnie potwierdzić, że jego produkty lub usługi są realizowane w całości lub w znacznym stopniu bezemisyjnie, czyli z dbałością o środowisko naturalne.

–- Poprzez Certyfikat Green Manufacturer chcemy uświadomić społeczność, że musimy dbać o lasy, które są naturalnymi reduktorami emisji CO2. Nie pozbędziemy się emisji w 100%, a więc lasy nadal będą stanowiły bardzo ważną rolę w pochłanianiu CO2 – mówi Marek Marcisz, specjalista ds. energetyki w TÜV SÜD Polska.

Sosnowieckie wodociągi są przedsiębiorstwem, które same produkują własną „zieloną” energię. Jest ona wytwarzana w instalacji OZE, która jest zasilana biogazem otrzymywanym z fermentacji osadów ściekowych.

– Gdyby nie ta instalacja, cały proces byłby prawdopodobnie zasilany z sieci energią „czarną”. Mając własne źródło OZE przynajmniej część procesu oczyszczania ścieków odbywa się przy wykorzystaniu energii odnawialne – mówi prezes zarządu sosnowieckich wodociągów, Paweł Kopczyński.