Szpitalny oddział ratunkowy Szpitala św. Barbary w Sosnowcu wznowił swoją działalność. W placówce ponownie świadczona będzie też nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

Szpital oddział ratunkowy Szpitala św. Barbary w Sosnowcu, który w miniony czwartek zawiesił działalność po tym, jak zdiagnozowano tam pacjenta z koronawirusem, w poniedziałek (16 marca) wznowił pracę.

– Do oddziału przyjmowani są wyłącznie pacjenci znajdujący się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia przywożeni przez zespół ratownictwa medycznego. Wyłączeniu ulegają przyjęcia pacjentów ze schorzeniami internistycznymi – przekazał Tomasz Świerkot, rzecznik prasowy sosnowieckiej lecznicy.

Dodał, że świadczona w tym szpitalu nocna i świąteczna opieka zdrowotna wznawia działalność w pełnym zakresie, zaś poradnie specjalistyczne działają na zasadzie porad telefonicznych i online. – Pilne wizyty w poradniach realizowane są wyłącznie dla pacjentów po zabiegach w celu wykonania bezzwłocznych czynności (np. ściągnięcie szwów, zmiana opatrunku) oraz pacjentów onkologicznych – dodał Tomasz Świerkot.

Kwarantanna na dwóch oddziałach

Przypomnijmy, że szpitalny oddział ratunkowy został zamknięty w zeszłym tygodniu po tym, jak u pacjenta, który z SOR-u trafił na oddział chorób wewnętrznych potwierdzono zakażenie koronawirusem. Przebywający na oddziale personel medyczny został poddany kwarantannie szpitalnej. W sobotę placówka poinformowała, że wyniki wszystkich ponad 150 testów pacjentów i personelu szpitala, wykonanych po potwierdzeniu zakażenia pacjenta koronawirusem, są ujemne.

Natomiast personel i pacjenci będący w oddziale chorób wewnętrznych oraz diabetologii i chorób metabolicznych z pododdziałem stopy cukrzycowej, mogący mieć bezpośredni kontakt z pacjentem, nadal są objęci kwarantanną – do czasu wykonania ponownych testów.

Personel SOR, który został poddany badaniom zgodnie z zaleceniami sanepidu, pozostanie pod jego nadzorem w kwarantannie domowej – wyjaśnia dyrekcja szpitala.